Anonym (Göran) skrev 2023-12-08 11:38:49 följande:
Vi är lurade. Så lurade feminism är inget annat än antikvinnlig politik. Det är svårt att först eftersom vi är lurade.
är det kvinnligt att lämna ifrån sig barnen till förskolan för att andra kvinnor ska fostra barnen. En feministisk politik ska ju förstärka kvinnans möjligheter att bla vara hemma med barnen.
vi människor är däggdjur. I djurvärlden är det honan som tar hand om ?barnen?. Inbyggda instinkter gör att honan tar hand om avkomman. Barn ska få vara barn. De ska slippa lämnas bort under dagarna. De ska vara med sin mamma.
vi är lurade och påtvingade denna feminism. Jobb karriär pengar status barn familj fritidsintressen. Det blir ett stressigt liv.
under de första åren är mamma mycket viktigt för barnet. Sen blir pappa viktig. Vi människor lever inte som skapelsen har tänkt det.
Vi tycks leva i en föreställning att vi alltid ska vara lyckliga alltid i trygghet och harmoni. Och att samhället ska göra det möjligt. Vi blir beroende av samhället. Familjen splittras människor strävar efter något uppnåeligt.
när det inte blir så blir människor olyckliga utbrända . Går in i väggen Det blir skilsmässa bråk konflikter sjukskrivning
det är ett tecken på att samhället är fel
kvinnor ?tvingas ut i arbetslivet. barnen tvingas gå i förskolan samhällets fostrar barnen kvinnorna är trötta efter en dags arbete. männen är trötta efter en dags arbete barnen är trötta efter en dag på förskolan Alla är trötta på kvällen det är väl inget bra liv om man tänker efter
jag tillhör den generation som slapp att gå på dagis. Mamma var hemma pappa jobbade. Jag lekte några timmar med andra barn när jag och mamma var ute vid någon lekplats eller hemma hos något annat barn. Vi barn lekte mammorna fikade och hade det trevligt.
sen gick vi hem. Ibland gjorde jag och mamma inget speciellt. Jag lekte för mig själv mamma städade tvättade.
pappa kom hem strax efter kl 16. Då var maten på bordet. Då pratade vi med pappa om vad vi hade gjort pappa frågade hur vi hade haft det.
pappa hjälpte mamma med disken. sen vilade pappa sen drack mamma och pappa kaffe. Klockan blev 17:30-18:00.
ibland lekte jag och pappa på kvällen en stund. Ibland såg vi på tv. En underbar dag för ett barn. när jag började lekskolan grundskolan började mamma arbeta 4-5 timmar om dagen.
vi hade det bra. Vi hade det vi behövde hus bil mat på bordet osv.
detta familjeliv har politikerna tagit ifrån oss. De har gjort det omöjligt att leva på en lön för familjer.
detta kallas feminism. Inser ni hur lurade vi är.
Det står var och en - man som kvinna - helt fritt att vara hemma med barnen. Men man får då vara beredd på att leva med samma materiella standard som familjer med en (1) inkomst hade på 60-talet. Många levde utan bil och TV. Dass på gården förekom fortfarande. Kläder lagades och syddes om. Mm.
Det som arbetet för bland annat barnomsorg och föräldrapenning har inneburit är att kvinnor nu har möjlighet att välja om de vill bli beroende av sin man eller inte, om de vill ha möjlighet att skilja sig eller inte, om de vill ha en pension som går att leva på eller inte. Och de kan välja att jobba och bidra till familjens ekonomi utan att behöva lämna barn ensamma hemma. Läs Nils Karlsson Pyssling så får du en bra bild av hur barn med förvärsarbetande föräldrar kunde ha det. Är det det samhället du vill ha tillbaka?
Både jag och min man jobbade 75% när barnen var yngre. Det går utmärkt bara man är beredd att strunta i utlandsresor, stor bostad, nya kläder och möbler, färdigmat, frisörbesök mm.