Inlägg från: Dexter dot com |Visa alla inlägg
  • Dexter dot com

    Stör ihjäl mig på min slarviga sambo!

    Anonym (Urk) skrev 2023-12-09 06:39:22 följande:
    Stör ihjäl mig på min slarviga sambo!

    Kortfattat; min sambo är jättebra på så många sätt men han är sjukt slarvig och glömsk.
    Det går så långt att jag retar mig varje dag, och ser inte det positiva längre.
    Vi har en son på 6 månader och jag litar inte på att min sambo har full koll på honom vilket gör att jag aldrig kan släppa kontrollen.


    Han ser heller inga risker med nånting, igår kom han hem med en liten leksaksbil som det stod 3+ på, små däck osv. Det är ju lämplig leksak för en 6 månaders?! Han har liksom ingen koll eller tycker att nåt är viktigt, men han själv tycker att han är 110% ordningssam och glömmer aldrig nåt osv. Alltså jag vet inte vad jag ska göra, noll kärlek kvar. 


    Grejen är att jag inte kan lämna heller för vi äger en stor gård där jag vill att mina barn ska växa upp, och vill ha ett helsyskon. Fyller snart 37 så lämnar jag så kommer jag inte hinna få fler barn. 


    Varför vill du skaffa fler barn och fortsätta bo ihop med någon du känner noll kärlek för, som du upplever inte kan ta hand om det barn ni redan har och som du stör dig på varje dag?
  • Dexter dot com
    Anonym (Urk) skrev 2023-12-09 07:13:51 följande:
    Endast för att mitt barn ska få ett helsyskon.
    Så du tycker det är ok att om han väljer att lämna dig senare ska två barn bo 50% hos en pappa du anser inte klarar av att ta hand om dom?
Svar på tråden Stör ihjäl mig på min slarviga sambo!