Inlägg från: Anonym (Konfunderad) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Konfunderad)

    Ring?

    Hej hej!

    Jag vet att detta inte är på rätt ställe men kunde inte hitta nått annat som har med relationer att göra.

    Jag har tänkt att fria till min tjej. Jag älskar henne som fan, vi har pratat om giftermål och sånt innan. Då vi båda nämnt att vi ska ha ett mindre bröllop då ingen av oss har det särskilt flott.

    Nu till grejen. Hon upptäckte en dag att jah hade kollat på ringar då jag lämnat det uppe på mobilen (rätt säker att hon såg). Då hon börja prata om äkta och odlade diamanter. Och att "om vi" gifter oss en dag så spelar det ingen roll vad jag köper. Men sen kommer med kommentaren att hon kommer kolla upp vad det är i efterhand.

    Frågan är då, spelar det någon roll? Eller menar hon alvar? Varför ska hon då kolla upp det? Och jag kommer inte kunna lägga asmycket må en ring. Men de odlade är mycket billigare och man kan få en större oxh finare för ett lägre pris. 

    Nån som har några synpunkter snälla hjälp.

  • Svar på tråden Ring?
  • Anonym (Konfunderad)

    Tänkt på det med. Att kanske köpa någon annan sten eller nått i den stilen. Men hon är så jävla traditionell med. Och lite rädd att hon säger "gör om gör rätt" då hon rakt ut sagt att det är så hon kommer reagera om hon inte är rätt nöjd med min insatts.

    Hur kan en jävla ring vara så viktig. Jag själv är helt ointresserad av ett bröllop men då hon drömt om det sen hon var liten och verkligen vill så står jag ut för henne. 

    Om det finns några tjejer/kvinnor här som gift sig. Om er man hade gett er en odlad sten eller en ring utan hade ni blivit arga och sagt nej?

  • Anonym (Konfunderad)

    Hej alla. Sorry att man varit tyst en dag. Men ja vi har varit ute och julhandla och smet då in på en juvelerare, vet vad hon gillar och vad för typ av ring hon skulle vilja ha. 

    Även jag förstår ju att det kan vara viktigt med ringen, var inte så jag mena. Men hade man inte blivit glad ändå? Har ju inte tänkt att köpa nått jag vet att hon inte kommer använda utan nått jag ändå är rätt säker på kommer uppskattas. Det är bara den jävla stenen som tar upp priset med 200 procent. Och i min egna värd är det befängt då som ni också sagt att de är precis lika dana. Den lilla skillnad kan inte en normal person upptäcka utan man behöver tränat mycket, alltså vara expert och använda nått förstoringsglas. 

    Jag vill gifta mig med henne jag älskar henne mer än nått annat i denna värld. Men jag har inte råd att ge henne det allra bästa. Eller ja jag kan gå ner i storlek alltså karat än vad jag tänkt mig. Men är det inte finare och roligare att ha en liten större sten (inte enorm) än en väldigt liten äkta?

Svar på tråden Ring?