Inlägg från: Anonym (Bror) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Bror)

    Varför finns det fortfarande så många ensamstående mammor?

    Öka lönerna i kvinnodominerande yrken samt uppmuntra papporna att ha varannan vecka. Vet inte hur det ska ske däremot. Man kan inte tvinga folk till partnerskap.

  • Anonym (Bror)
    Anonym (Bror) skrev 2023-12-26 15:18:48 följande:

    Öka lönerna i kvinnodominerande yrken samt uppmuntra papporna att ha varannan vecka. Vet inte hur det ska ske däremot. Man kan inte tvinga folk till partnerskap.


    Man kan ju öka underhållsbidraget. Kan vara ett incitament.
  • Anonym (Bror)
    Tow2Mater skrev 2023-12-26 15:47:30 följande:
    Man kan lagstadga om fl-ledighet (t ex 50/50 delning till vardera förälder, och ge dispans vid ömmande behov. 50/50 borde vara grunden, sedan kan dispenser ges).

    Hur applicerar man det vid en separation? Även idag så tar män ut föräldraledighetapenningen på helger (då dom ändå skulle vara lediga) för att få ut summan. Hur får man män att faktiskt vilja vara mer delaktiga?

    Jag skulle nog hellre vilja att föräldraledigheten kortas markant så att folk inte tar helger på skattebetalarnas pengar utan faktiskt använder pengen till det den är avsedd för. 


    Att bli förälder är en svår omställning. Verkar leda till separation i många fall. Tror det handlar om att kvinnan får ta mest ansvar/ barn, hushåll, kanske press på sex, press på sociala relationer ,kanske hamnar i ekonomisk trångmål då de har separat ekonomi. Jag finner det fullt logiskt att hon då väljer att separera då hon skulle få det mycket lättare på alla plan. Mannen som då inte tagit sitt ansvar i förhållandet fortsätter med icke-ansvaret.

    Hur kan samhället lägga ett större ansvar på män? Är 50% tvingad föräldraledighet svaret? Eller leder det till att män plockar ut pengarna på olika sätt i stället? Jag tror på det senare.

  • Anonym (Bror)
    Tow2Mater skrev 2023-12-26 16:22:19 följande:
    Håller helt med dig om att föräldraledigheten kortas markant så den används som den är tänkt. Men jag tror det är viktigt att både mammor och pappor behandlas som likvädiga föräldrar från start. Pappor ska ha förväntningen på sig att ta hand om sina barn, redan från start.

    Det är inte jämställt. Kvinnor är den som föder barnet, går igenom hormonella förändringar för det, bildar mjölk osv. Att mannen betraktas som en likställd förälder för barnet tycker jag är självklart sker i en senare fas. Bara dra båda över en kam är ju bara dumheter. Handlar ju om biologi. Det är från det perspektivet man ska skapa en förväntan på fadern. Allt annat är ju bara att blunda för självklarheter. Separerar någon vid födseln av barnet är det orimligt att köra varannan vecka exempelvis.

    Jag tror att män hittills har blivit uppfostrade till att känna ett berättigande till allt möjligt. Tror att uppfostran av män har skapat ett gäng narcissister. Nu pratar jag i generella termer, inte på individnivå. Tror att det är där samhället måste göra förändringar. Kvinnor kan inte uppfostras till att ffa ha mäns välmående i fokus. Skilsmässor som instigeras av kvinnor i högre grad är ett tecken på att en sån förändring håller på och sker. 


    Det är bara att läsa på familjeliv några vändor. Männen gnäller på allt möjligt och skyller deras tillvaro på kvinnor. 

  • Anonym (Bror)
    Tow2Mater skrev 2023-12-26 16:46:38 följande:
    En del verkar vilja göra det svårt för mannen från början, t ex genom att vilja vara hemma minst det första året och ha det på sitt sätt. Mannen behandlas som han är överflödig i det mesta som rör barnet, bara han drar in pengarna. Då blir det lättare att bara skita i allt. Speciellt om hon fortsätter göra det svårt att bli delaktig vid t ex separation.
    Du illustrerar problematiken jag förklarade ovan. "Allt är kvinnosläktets fel"

    Vilket också är orsaken till att kvinnor väljer att skilja sig från män tror jag. En slags narcissistisk entitlement. en föreställning att kvinnan ska stå för det emotionella engagemanget och se till mannens behov. I fallet ovan så kan man tycka att fadern borde ta sitt ansvar i stället för att skylla sitt oengagerande föräldraskap på modern.
  • Anonym (Bror)
    Tow2Mater skrev 2023-12-26 17:07:22 följande:
    I fallet ovan kan det betyda att han måste strida båda länge och dyrt via Tingsrätten.
    "Han tycker det är lättare att bara skita i allt" 
    "pga kvinnor" alternativt "strida i tingsrätten" "pga kvinnor"

    det är det här problemet du illustrerar så fint om man nu ska förenkla. Män (i generella termer) flyttar över allt ansvar över kvinnor. Så länge den attityden existerar så kommer kvinnor att vilja skilja sig. En slags narcissistisk entitlement från männen.

    Ansvaret över föräldraskapet behöver enbart ligga på fädrens rygg. Färre skilsmässor, färre ensamstående mödrar. Större engagemang hos pappor.
  • Anonym (Bror)
    Anonym (Tg) skrev 2023-12-26 17:09:44 följande:
    Jag tycker tvärtom att många kvinnor anser att allt är manssläktets fel. Kvinnor saknar självkritik och insikt om sina egna fel och brister. Då är det bekvämt att skylla allt på män.
    Många kvinnor har väldiga kontrollbehov och släpper inte in pappan som jämbördig förälder. Allt han gör kritiseras och anmärks på. De styr och ställer och bestämmer. Till slut ger många män upp. Så var det för mig. Jag kände inte att jag kunde slappna av i hennes närvara utan koncentrerade mig hela tiden på hur jag skulle göra för att undvika mästrande instruktioner eller tillrättavisningar från henne. Därför tog jag initiativ till att separera. Separationen blev befrielse och en nystart för mig som förälder. Jag insisterade på att ha 50% trots att mamman inte ville att jag skulle ha det. Utan mammans närvaro slapp jag hennes evinnerliga pekpinnar, jag kunde skapa mina egna rutiner och göra som jag själv tyckte var bäst. Det är det bästa jag gjort i mitt liv.
    Du gör ju samma sak här. Skilsmässan var kvinnans fel. 
  • Anonym (Bror)
    Anonym (Tg) skrev 2023-12-26 17:21:58 följande:
    Jag hugger tillbaka.
    Vilket är ett tecken på att ni har en relationskonflikt. I erat fall så har ni varannan vecka.
  • Anonym (Bror)
    Anonym (Tg) skrev 2023-12-26 17:29:06 följande:
    Jag högg tillbaka på din retorik.
    Nej. Du bekräftade den.
  • Anonym (Bror)
    Anonym (Tg) skrev 2023-12-26 17:34:17 följande:
    Och du bekräftar min

    Genom att berätta en historia om ditt förhållande där du skyller allt på kvinnan?


    Är din teori att kvinnor som ffa initierar skilsmässa i samhället och ffa blir ensamstående efter det handlar om att det är "kvinnors fel"?

    Vet inte om du ens förstår det jag skriver. Oavsett hur jag förenklar det. Att en man inte väljer varannan vecka handlar helt logiskt om att han inte vill eller känner ett ansvar. Han kan då bortförklara allt med "att allt är kvinnans fel" då kanske han sover bättre. Men faktum är att han väljer bort barnen för att han känner ett rättfärdigande att kunna göra det. Dvs han tar inte ett ansvar över föräldraskapet. Oavsett vad kvinnor/ hans ex gör eller säger.

    Jag tror det handlar om att män blir uppfostrade till att få sina behov tillgodosedda av kvinnor. Kvinnor blir till viss mån uppfostrade att tillgodose männens behov (omhändertagande) Det upplägget ställs på sin spets när barnen kommer. 

  • Anonym (Bror)
    Anonym (Tg) skrev 2023-12-26 19:07:12 följande:
    Du säger ju att all skuld ligger hos männen. Det är ofta det man gör i debatten. Jag håller inte med och därför vände jag på pajkastningen. Men jag tror inte heller att allt är kvinnors fel. Jag tror att det inte bara är en persons (mannens) fel när två träter och separerar. Men om man alltid bara fokuserar på ena partes (mannens) fel och brister kommer man inte hela vägen. Jag tror att vi även behöver fundera på vad kvinnor gör för fel och få kvinnor att jobba med det.

    Att kvinnor oftast initierar skilsmässor tar man som ett bevis gör att det varit mannen som brustit i relationen. Han har varit oansvarig, emotionellt omogen bla bla bla. Men då kan man ju fundera över varför samkönade äktenskap med kvinnor har sämst chans att hålla ihop och har sämre överlevnadschsns än både bögars och heterosexuellas. Vems är skulden när två kvinnor skiljer sig om det inte finns en man att skylla på?

    Jag har efter min separation dejtat en del kvinnor med barn sen tidigare. Inte någon av dessa har önskat att mannen ska ha mer umgänge än vad han hade. Tvärtom. I några fall hade han 50% och då drev de på för att han bara skulle få varannan helg. I några fall hade han varannan helg och då stred de för att han skulle ha ännu mindre eller inget alls.

    I mitt fall hade vi varit på familjerådgivning i två omgångar. I bägge fallen konstaterades det att mitt ex var alldeles för kontrollerande, bossig och lade sig i för mycket hur jag skötte saker. Det här var något hon förstod på ett teoretiskt plan. Hon gick därför till en psykolog för egen del för att få hjälp med att kontrollera sin dominanta sida och sitt kontrollbehov. Men det gick bara inte att omsätta i praktiken. Därför tröttnade jag.

    När vi sedan separerat tvingades hon acceptera att jag skötte saker på mitt sätt även om hon initiellt ville styra mina rutiner under mina umgängesveckor. Jag kunde även göra som hon alltid gjort mot mig och undanhålla information som jag fått från skolan för att hon skulle känna sig utanför. Det var fel, men det var för att visa för henne. Det var först då poletten trillade ner för henne och hon förstod vad hon själv gjort under flera år och hur det påverkat mig negativt.

    Vår separation gjorde att hon blev medveten om sina egna brister, hon lärde sig att acceptera att hon inte alltid kunde bestämma allt och få bearbeta sitt kontrollbehov. Jag för min del tvingades ta ansvar och engagera mig. Inget av ovanstående hade hänt om vi fortsatt tillsammans.

    Jag tror det handlar om av vi uppfostrar flickor att kräva mer, stå på sig och tycka att de alltid har rätt. Och om jämställdhetsdebatten alltid handlar om att män är skurkar som ska skärpa till sig och att kvinnor är ofelbara änglar blir det ju så man tror att det ligger till och då fortsätter vi bara i samma hjulspår.
    Du verkar inte förstå det jag skriver. Jag vet inte hur pass jag ska förenkla. Män väljer bort umgänget med barn i högre grad. Det beror enbart på något hos männen. Kvinnor framställs alltid som skurkarna trots att det är fädren som gör det valet. Dvs allt ansvar flyttas från männen, över till kvinnorna.

    männen är uppfostrade till att andra ska tillgodose deras behov och lösa deras bekymmer. Kvinnor är uppfostrade till att lösa det för männen. Därför skyller pappor ifrån sig när denne inte tar sitt ansvar. Det är så pass ingjutet. 

    Jag struntar egentligen i dina relationskonflikter. Du har ett bortskyllande även i dig, där du framställer dig som offret, så du illustrerar vad jag försöker få fram. Jag diskuterar saken utifrån generella drag. Inte individnivå. Där tar männen ett mindre ansvar över barn. Och jag tror det handlar om att dessa män anser sitt ickeansvar vara självklart.
  • Anonym (Bror)
    ClumsySmurf skrev 2023-12-26 19:35:16 följande:
    "Tror att uppfostran av män har skapat ett gäng narcissister"

    några av dem låtsas vara feminister som projicerar sitt skit på andra män

    Tror att uppfostran av män har skapat ett gäng narcissister
    Vad vill du säga? Vad är din åsikt? Hur applicerar du "feminister" i detta?
  • Anonym (Bror)
    HSOF skrev 2023-12-26 19:40:28 följande:
    Det beror väl mkt  på den politiska inriktningen vi haft i Sverige och hela västvärlden de senaste decenniern..Där kärnfamiljen är något dåligt och att vi ska satsa på att vara fria istället och helst skapa en massa andra familjekonstellationer.

    När jag växte upp på 80-talet så hade jag ingen klasskompis eller kompis vars föräldrar var skilda eller bara levde med ena föräldern. Idag är det motsatta nästan vanligare.
    Vem uppfattar kärnfamiljen som något dåligt? Politikerna? Som också tillhandahåller en generös föräldraförsäkring? Vad är det för fel på att kunna känna sig fri nog att vilja ha andra familjekonstellationer?
  • Anonym (Bror)
    d0MiN077 skrev 2023-12-26 21:53:25 följande:

    bättre preventivmedel för män, så en man kan njuta av sex utan att behöva lita på en tjej som kan ljuga för bara hon vill ha barn. Förbjud insemination för singel tjejer. skaffar man barn med en idiot så som kriminell så kan man ju inte förvänta sig att denna personen skulle sluta vara en idiot bara för man får barn. 


    Du förutsätter att ensamstående mammor beror på att de ger sig i lag med kriminella, blir inseminerade och lurar män på spermier. Eller skyller på kvinnan när det visade sig att mannen var en idiot.

    Kanske dags att låta männen ta ansvaret för deras icke-engagemang i stället för att skylla allt på kvinnorna.
  • Anonym (Bror)
    Anonym (?) skrev 2023-12-27 12:05:00 följande:

    Konstig trådstart.

    Bakom en ensamstående mamma finns alltid en pappa som inte tagit ansvar. Där har du ditt svar.


    Det jag fruktar är att trådstarten är en form av propaganda som ämnar till att skapa tvingande förhållanden.

    Har sett en del såna trådar där kvinnors rättigheter och friheter ska inskränkas "för deras egen skull" eller "samhällets" i syfte att killar som vill ha sex ska bli tilldelade en tjej. För "allt var bättre förr"
  • Anonym (Bror)

    Det jag kan utröna av tråden är att en del tycker det är "kvinnors fel" på en mängd olika sätt att papporna inte visar intresse för sina barn.

    Flytta ansvaret till där det hör hemma i stället. PAPPORNA!

    så jävla komplicerat är det inte. Sen kan man bygga vidare. Varför vill inte fädren vara engagerade på samma nivå? 

  • Anonym (Bror)
    ClumsySmurf skrev 2023-12-31 01:37:21 följande:

    "Kvinnohat? Ar det inte då mer manshat att kalla män oansvariga?"

    Något som jag tycker blir konstigt är att för kvinnor ska det vara en mänsklig rättighet att slippa bli förälder om man inte vill oavsett orsak men när män inte vill är de oansvariga egoister och det blir väldigt synd om kvinnor.


    Det är ju betydligt fler kvinnor som har dålig ekonomi, så det borde ju verkligen ligga i många kvinnors intresse att forbättra sin ekonomi innan de skaffar barn.

    Pratar du om kvinnors rätt till abort? Det är ju ändå en kvinnokropp som får genomgå en graviditet. Det är ingen barnlek med risk för liv och hälsa. Modern gör valet radan där oftast. Vill ingen förälder ha ett redan fött barn så kan barnet alltid lämnas bort för adoption.

    Eller är du en sån som tycker att det absolut inte är någon skillnad alls? Trots att en förälder gör ett aktivt val att härbärgera ett barn i sin kropp? Så nedlåtande attityd mot mödrar du har. 


    En man som inte tar sitt föräldraansvar är lika mycket egoist som en kvinna som inte tar sitt föräldraansvar.

Svar på tråden Varför finns det fortfarande så många ensamstående mammor?