Inlägg från: Anonym (blä) |Visa alla inlägg
  • Anonym (blä)

    Betala mer i Boendekostnader för barn

    Agda90 skrev 2023-12-29 10:16:19 följande:

    Barn i nya familjekonstellationer har det ganska så tufft som det är. De ska plötsligt acceptera en plast mamma eller pappa och finna sig i det som de vuxna bestämmer. Här är en vuxen, som jag upplever, inte är särskilt intresserad av att skapa en ny familj där ett BARN känner sig välkommet utan ska jaga ören!

    Om det ska vara så då kanske de ska sätta elmätare på alla prylar. Om en fönar håret så får den betala mer för elen. Räkna  minuter hur länge man duschar. Skulle någon äta upp största delen av osten i kylen så får den personen betala större delen av osten vid nästa inköp. Löjligt!


    Jag har vuxit upp med en sån pappa. Allt i hela hemmet hade prislappar! Jag och mina syskon fick betala "onödig" el och livsmedel från våra vecko/månadspengar från vi var 10. Att föna håret kostade 4 öre för 5 minuter, att ta ost på mackan kostade 60 öre till 1 krona per skiva osv. Jag har svår ångest runt pengar idag som vuxen. 
Svar på tråden Betala mer i Boendekostnader för barn