• Agda90

    Chansen för gemensam vårdnad?

    Tukt skrev 2024-01-03 23:44:50 följande:
    Hur menar du? Man kan ju ha delad vårdnad, men det betyder ju inte att den inte kan utformas på olika sätt.
    Det finns inget som heter delad vårdnad. Antingen har man gemensam vårdnad eller enskild. 
    Har man gemensam vårdnad är man ansvarig för allt lika mycket båda två. Utvecklingssamtal, alla papper som ska skrivas på osv osv osv. 

    Att fastställa om man ska ha gemensam eller enskild vårdnad gör INTE familjerätten! De gör däremot utredningen och lämnar sin rekommendation till tingsrätten
  • Agda90
    Tukt skrev 2024-01-04 00:20:21 följande:
    Kan ha missat något här. Men inte betyder väl delad vårdnad att den delade biten är exakt 50,000 procent i var ett barn bor. Det är ju det som TS tycks orolig över. Även då om jag förstår att det följer andra saker med det beslutet. 
    TS själv verkar ju inte ha speciellt bra koll på barnets far. Och jag försöker tänka lite positiv... är i övrigt inte något jag har svart bälte i Tungan ute, men att han, pappan,  växt lite upp och vill vara en del av barnets liv. Och att det därför blir aktuellt med vårdnaden.  Men att det då kan utformas utifrån barnets bästa.
    Vårdnad och umgänge eller boende har inte med varandra att göra. 

    En förälder som inte har vårdnad har ändå rätt till umgänge. 

    Om nu pappan har växt lite så kan han ju börja lära känna sitt barn och börja med regelbundet umgänge för att visa att han menar allvar. 
Svar på tråden Chansen för gemensam vårdnad?