Inlägg från: Ballina |Visa alla inlägg
  • Ballina

    Ensambarn och ärva hus

    Hej! Mina föräldrar äger en stor villa värd ca 5-6 miljoner, deras lån på huset är endast 1.5 miljon.

    Jag är ensambarn och de börjar bli äldre men vill att jag och min sambo (snart man) tar över huset. Huset har en lägenhet på övervåningen där de ska bo och hyra av oss tills de blir för gamla. Vi kommer behöva renovera en del och räknar med att behöva låna 1.5 miljoner. 

    Vad är bästa sättet att gå tillväga för att vi ska få ta över huset. Bör de ge mig huset som ett förskottsarv eller gåva? Eller kan vi bara "ta över lånen" och ägandet? Vill inte råka ut för några skatter..

    Så tacksam för svar!! 

  • Svar på tråden Ensambarn och ärva hus
  • Ballina

    Tusen tack och jättebra synpunkt! Dock blir det kanske knepigt då jag inte tror att jag skulle kunna få ta över lånen själv pga för låg inkomst?? Antar att banken ska bedöma om man är i en nog bra ekonomisk situation för att kunna genomföra det här?

    Hur klokt det än låter att göra så, så vet jag att det aldrig skulle bli några sådana problem. Vi har barn tillsammans samt han flyttade till Sverige "för min skull" då han är från Irland och även så min mor ( de är från samma stad där våra familjer känner varandra osv). Skulle vi i framtiden skiljas så vet jag att vi skulle hitta en bra lösning för båda. 

  • Ballina
    Kvittning skrev 2024-01-19 12:51:51 följande:

    Gällande skatter så kan föräldrarna ge dig huset i gåva så slipper ni skatt då. Men när du sedan säljer huset så kommer skatten att beräknas från deras inköpspris så det blir en hög skatt att betala den dagen. Det går alltså inte att komma undan att betala skatt, men tillfället går att skjuta på. 

    Sedan instämmer jag i det som andra skriver att ni behöver ordna redan nu hur det ska hanteras om ni skulle separera. 

    Men det är faktiskt inte bara du som behöver skydda dig, även din man behöver göra det. ska han vara med och finansiera investeringar i ett hus som bara du äger och om ni separerar så står han på bar backe. 

    Förslag gällande det är att ni kanske kan se värdeökning på huset som 50/50. Tex om ni värderar huset nu till 5 miljoner ni bor där och investerar pengar i huset och sedan så säljer ni eller separerar om några år och då värderas huset till 7 mijoner. Att då är vinsten på 2 miljoner (- skatt) er att dela på. Eller om ni separerar att du får köpa ut honom för halva värdeökningen (- kostnader som ska dras av på samma sätt som när man beräknar "fiktiva försäljningar"). 


    Det här tycker jag låter klokt. Självklart ska han få ta del av halva vinsten då vi tillsammans har gett oss in i det här. Skulle kännas som en väldigt dålig deal för honom och orättvist annars. Tack!! 
Svar på tråden Ensambarn och ärva hus