Inlägg från: Cathariiina |Visa alla inlägg
  • Cathariiina

    Ensambarn och ärva hus

    Gåvoskatten är borttagen, så den är inte längre ett problem. Låt dina föräldrar skriva över huset på dig som gåva! Det är viktigt att de skriver över huset enbart på dig, och inte på er båda, och att de skriver i gåvobrevet att huset ska vara din enskilda egendom, samt att även det som kommer i dess ställe (d.v.s. om du någon gång skulle sälja det, och köpa ett nytt hus eller något annat för vinsten) också ska vara din enskilda egendom. Så kan din sambo-snart-man inte komma åt något av de pengarna, om ni skulle gå i sär. 

    Angående renoveringarna, så är det väl inga problem att ta lån, när ni har så mycket pengar i huset som säkerhet? Det är ju så lite belånat som det är nu. Jag tycker inte att du behöver blanda in din sambo-snart-man i det lånet överhuvudtaget - för då kan det komma att verka som att han har någon slags äganderätt i huset, den dag då ni eventuellt går isär. Det är superviktigt att det här huset blir ditt och bara ditt - det har du ju all rätt till, då det är DINA föräldrar och inte hans som har slitit ihop till det!

    Dessutom bör det för dina föräldrars skull, om de inte har tänkt på det, stå i gåvobrevet att de har rätt att bo kvar där på livstid. Mardrömsscenariot skulle ju vara att din sambo-snart-man på något sätt skulle få rätt till halva huset - och sedan när ni skiljer er, skulle han driva fram en försäljning och köra ut dina föräldrar. Man tror inte att ens man ska bete sig så, men när en man t.ex. kommer i gubbåldern och blir kär i en ny, yngre kvinna,så kan han bli helt förändrad.

  • Cathariiina
    Ballina skrev 2024-01-19 14:34:17 följande:
    Det här tycker jag låter klokt. Självklart ska han få ta del av halva vinsten då vi tillsammans har gett oss in i det här. Skulle kännas som en väldigt dålig deal för honom och orättvist annars. Tack!! 
    ...och nu väljer du att bara lyssna på den enda person, som säger att du inte ska skydda dig utan lita på din man. Så typiskt Fl. Men gå du din glada väg dit du vill. Om några år, när du får se din mans unga älskarinna flytta in i huset, och du och dina föräldrar måste ut på gatan, så kommer du att ångra att du inte lyssnade på oss som har lite mer livserfarenhet...
  • Cathariiina
    Tom Araya skrev 2024-01-19 23:48:52 följande:
    Ni kan skriva ett avtal om att du vid eventuell skilsmässa behåller huset mot att du månadsvis betalar av halva värdet till honom under en period på 5-20 år eller så, motsvarande ett lån. En viss ränta tillkommer då rimligtvis.
    Varför skulle mannen ha rätt till halva värdet, om det är HENNES föräldrar som skänker HENNE sitt hus? Det räcker väl att han får tillbaka eventuella amorteringar som han gjort på renoveringslånet?
  • Cathariiina
    Kvittning skrev 2024-01-20 08:06:00 följande:
    Jag skrev väl ingenting om att hon inte skulle skydda sig. Jag skrev att det är rimligt att dela vinsten lika om de bor och betalar huset och renoveringar på samma villkor. Om vinsten skulle vara enbart ts så är det rimligt att hon själv står för alla investeringar i huset men det verkar ju inte som att det är tanken. 

    Om det var omvänt och mannen fick ett hus i gåva av föräldrarna. Skulle du då tycka det var rimligt att ta ska betala renovering och hälften av kostnaderna och inte få någonting om de separerar?
    Fast nu stod det ju att villan var värd 5-6 miljoner och att lånen uppgick till enbart 1,5 miljoner. Vi kan alltså utgå ifrån att vinsten vid en försäljning just nu skulle uppgå till 4 miljoner. Och av det menar du då att TS' karl skulle få 2 miljoner, bara så där? *knäpper med fingrarna*. Det är ju oerhört mycket pengar för en vanlig människa. 

    Dock ska han väl på något sätt bli kompenserad för kostnader han betalar till vid renoveringen, och även arbete han själv gör, om detta leder till en värdeökning. Men av värdet som det ser ut i dag, alltså 4 miljoner, har han inte rätt till något. Varför skulle han ha det?

    Dessutom ska ju han också bo i huset. Det är väl inte orimligt att han får betala sin del av boendekostnaderna, även om han inte får del i vinsten vid en försäljning? Kalla det för "halva hyran" om du vill. Så brukar man göra, och detta oavsett könsförhållandena på dem som bor i huset.

    Det jag har sett är vanligt i sådana fall, är att den som flyttar in och vars hus (eller bostadsrättslägenhet) det inte är, betalar hälften av räntor och löpande kostnader som värme, el, vatten, sophämtning, eventuella tjänster som städhjälp, gräsklippning, och eventuella avgifter till föreningar och liknande. Men INTE något på amorteringarna. Detta innebär ju att personen, under de år som han eller hon bor i bostaden, kommer undan med en mycket låg boendekostnad. Det räcker väl så?
Svar på tråden Ensambarn och ärva hus