• Emimila

    Ekonomi i en relation

    Hej, jag undrar hur ni andra hanterar ekonomi i era relationer. 

    Jag har varit ihop med min kille under en längre period, vi har också barn från tidigare relationer. För nuvarande bor vi inte med varandra men bor ganska nära varandra så att det känns att vi är sambos. Både han och jag jobbar men jag är sjukskriven på deltid och har varit det sedan 8 månader tillbaka. 

    Min ekonomiska situation är inte direkt wow då jag är ensamstående på heltid plus att jag är sjukskriven. Nu är det så att han kommer förbi efter jobbet med sitt barn och äter alltid hos mig. Jag brukar vara hemma på eftermiddagen och då passar jag på att laga mat till barnen innan de kommer hem. 
    Det känns som att han tycker att det är självklart att jag ska laga mat och han bara kommer efter jobbet. Jag har extremt svårt att planera matinköp utifrån mig och mina barn då han och hans barn hänger hos mig varje dag.


    Jag är ingen snål person, men allt har blivit så dyrt nuförtiden, jag försöker trygga mina barn så mycket det går och planera vad jag ska handla och laga så att vi klarar oss månade ut. Ibland har jag 100 kr kvar och det är typ 3 dagar kvar till barnbidraget. 
    Det är kanske jag som har fel men jag känner i verkligen att jag har fått nog att ha en till vuxen och ett till barn på min rygg konstant. Jag handlar allt själv så han köper inget till oss står inte för andra kostnader heller.
  • Svar på tråden Ekonomi i en relation
  • Emimila

    Tack för era svar.

    Jag försökte prata med honom några gånger just om min situation, han vet att jag inte har det bra ekonomiskt. Det ända han kommer på är att han själv har det svårt fast han jobbar heltid.

    En gång blev jag irriterad att han konstant hänger hos mig då sa han men du vet att jag inte har haft råd att handla det finns ingen mat hos mig.

    Samtidigt ska jag som sjukskriven och ensamstående på heltid ha råd att då att på något sätt köpa allt så det räcker till en till vuxen och ett till barn.

    Många gånger sitter jag med ångest när pengarna inte räcker till. Då svider det extra mycket om jag till exempel går och köper 1 kg köttfärs och allt annat, fixar kanske pannbiffar och det skulle räcka både till middag och att jag har lite mat kvar dagen efter, men då kommer han och barnet äter med så jag har inte någon matlåda till dagen efter. Om det finns något kvar då brukar han till och med fixa matlåda till sig själv. 

Svar på tråden Ekonomi i en relation