• Mandel

    Överlevnad!!!

    Om sonen bor varannan vecka kanske du kunde höra om det är ok att han bara kommer på helgen pga matsituationen?

    Hur långt har du till affären?
    Är du arbetslös så har du ju ganska gott om tid att cykla/gå och handla.
    Jag har pimpat min cykel med 3 korgar och tar den till affären och så här års tar jag min dramaten och går.


    Den vise talar om vad han ser, dåren om vad han hört.
  • Mandel
    Anonym (Hmm) skrev 2024-01-31 19:20:24 följande:
    Kan det säkert vara men, om jag bara har honom på halvtid så vill jag också klara det på halvtid. Höll på att förlora min dotter p.g.a mitt en så är väldigt mån om tid med mitt/mina barn. De är trots allt det viktigaste, eller hur?

    Det är väl barnets viktiga som ska vara fokus och kan du inte ge barnet ordentlig mat så är det väl bättre för barnet att vara en extra vecka hos sin andra förälder?
    Och nej, det är inte bättre för barnet att se att mamma inget äter den veckan barnet är hos mamman för att mamman ska spara pengar.


    Har full förståelse för att man vill umgås med sina barn, men det är väl bara en temporär tid/lösning så ser faktiskt inte problemet.


    Den vise talar om vad han ser, dåren om vad han hört.
  • Mandel
    HeiHei skrev 2024-01-31 19:23:06 följande:
    Om den arbetslöse då inte har någon cykel och 3.2 km till närmaste butik?
    Ser inte problemet.
    Har man inte tillgång till en ryggsäck att ta det tyngsta i så får man väl gå flera gånger... 2 gånger/dag borde man väl hinna i dagsljuset om man är arbetslös och inte rullstolsburen eller så.
    Och med tanke på den skrala ekonomin så känns det inte som att man storhandlar var och varannan dag utan det är väl bara att sprida ut inköpen och gå en gång/dag varannan dag.

    Bra för hälsan också med promenader!
    Den vise talar om vad han ser, dåren om vad han hört.
Svar på tråden Överlevnad!!!