• Agda90

    När är det dags?

    Min son var 4 när han fick börja aktivt hjälpa till med frukosten och inte bara ta ut saker ur kylen. Noga övervakad fick han koka gröt. Vi hade gasspis då och jag var väldigt noga med säkerheten. 

    Idag är han 12 och har sedan han var 9-10 kokat egen gröt (vi har induktionshäll idag), bakat eget bröd, tömmer och fyller diskmaskinen, går ut med soporna och vet hur man sorterat tvätt och tvättar. Han är dock inte så bra på att hänga upp tvätten noga - än. När det gäller matlagning har han alltid tagit hem alla recept från hemkunskapen och provlagat maten hemma. Han blev inte glad på läraren när han gjorde kyckling i curry och hon ställde fram en färdig köpt curry krydda för det blandar vi hemma själv och det kan han för han har gjort det flera gånger. 
    Han startar en maskin med tvätt när han kommer hem från skolan numera och jag hänger upp tvätten när jag kommit hem från jobb. 

    Min 16 åriga dotter klarar ett helt hushåll själv och det har hon kunnat göra sedan hon var 14. Hon fick nyligen byta en porslinssäkring när en fas hade gått. Jag pratade henne genom det på telefon. Inga problem.

    Jag anser att man ska involvera barnen tidigt utifrån deras förutsättningar så att de inte står som unga vuxna i egen bostad och inte vet hur de ska starta spisen!

Svar på tråden När är det dags?