Inlägg från: Anonym (Trew) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Trew)

    Prostitution

    Anonym (Oskar) skrev 2024-02-03 18:29:55 följande:
    Prostitution

    Många tycker att det är fel att köpa sex. 


    men om man är så ensam att man bara vill ha en kram eller bara få vara i samma rum som en tjej. Är det då fel att gå till en prostituerad. 


    Ja. Du utgår från dig själv och ditt behov. Du vet inte om den prostituerade är ett offer för trafficking. Otroligt själviskt.

    Gå på dans eller annat i stället.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (fdPåJakt) skrev 2024-02-05 09:24:51 följande:
    Hyr dig en escort, någon som håller dig sällskap... kanske en liten trevlig middag tillsammans och ett par kramar. Inte något fel med det, även om du betalar för det.

    Det är olagligt att köpa sex, men inte att anlita någon att spendera tid och prata med. En kram räknas inte som en sexuell handling.

    Som tidigare sagts i tråden, det finns kvinnor utsatta för trafficking... undvik dessa damer. Välj någon som du är säker på att hon trivs med det hon pysslar med.

    Ännu bättre är förstås sociala aktiviteter med kroppsberöring. Att börja med en buggkurs eller annan typ av dans är ett jättebra och populärt sätt att få kroppskontakt och dessutom motion och social interaktion.
    Finns inget sätt att veta det. Tvärtom, någon som köper en prostituerad kan nog sannolikt räkna med det. Även inom Sveriges gränser så sker trafficking.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (fdPåJakt) skrev 2024-02-05 15:20:42 följande:
    Chansen att Sofia 40 år med eget hus i villaområde i Västerås (fiktivt exempel) är traffickingoffer är nog ganska liten medan för 18-åriga Nadia på ett sunkigt lägenhetshotell i Stockholm (ytterligare fiktivt exempel) så kanske det är mera troligt. Även om han skulle ge Nadia en kram, är det ju inte något brott. Jag tycker att det sunda förnuftet kan gälla ibland, om man nu skulle vilja betala för en kram.

    Ett problem kan vara att det är svårt att bevisa för polisen att han bara betalt för en kram och inte en sexuell handling.... om de skulle ha span på Nadia.
    Nämen oj, Sofia 40 år, fanns inte, får väl nöja sig med lilja 4-ever. Hon är säkert där frivilligt, så sunkig ser inte lägenhetshotellet ut.

    Det är efterfrågan som håller uppe och göder trafficking. Så korkade kan väl inte sexköparna vara.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (Nej) skrev 2024-02-05 21:04:53 följande:

    För någon som funderar på att köpa sexuella tjänster (eller kramar) rekommenderar även jag att se Lilja-4-ever, och/eller läsa Simon Häggkvist  böcker, Nattliv. Finns på  bibliotek. Att vara en ?snäll? kund innebär ändå att man föder en, mild uttryckt, sjuk business. Dont do!


    En "snäll" sexköpare existerar inte. Läste på familjeliv för ett tag sen någon typ som köpte sex regelbundet. Enligt honom så visste han att hon inte var ett offer för trafficking pga att han kände ett pirr i magen. Det är så obehagligt, oempatiskt och självcentrerat.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (Engelska) skrev 2024-02-13 17:17:59 följande:

    Nu förstår jag inte svensk lag kring prostitution, men kanske för att jag inte är svensk.
    Håller med alla kring trafficking, helt klart. Och, jag tror helt klart att de flesta kvinnor kommer i prostitution för knack eller pengar. Samhället må säkerställa att de tas hand om på annat sätt.

    För de män. Oklara regler, och kanske några tror de inte gör något fel, men oavsett droppas de.

    Men varför är det ok att sälja men inte köpa.
    Om vi ska detta till livs, är det min uppfattning att båda ska förbjudas.


    För att det är köparna som håller uppe efterfrågan och själva prostitution är ett utnyttjande av andra människor. Vilket ocks är hela anledningen till att trafficking inom prostitution sker. Det är köparna som begår brottet. Föreställ dig om både sälj och köp skulle vara förbjudet. Vilket skydd skulle en prostituera känna att den har? En prostituera blir ganska ofta misshandlad och våldtagen, hur skulle denne kunna vända sig till polisen om den sålt förbjudna tjänster?

    Är det mer logiskt nu?
  • Anonym (Trew)
    Anonym (Kramiz) skrev 2024-02-14 08:12:15 följande:
    Nä, inte dessa. Jag vill absolut inte krama någon random kollega, min granne eller någon i affären (hemska tanke)! 
    Varför går du inte på styrdans? Har hört andra gå på dans av det skälet. Då utnyttjar du inte en annan människa och indirekt/ direkt bidrar till trafficking.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (M) skrev 2024-02-15 17:12:31 följande:
    Men om en köpare blir misshandlad och rånad då, i samband med sexköp, ska inte han kunna gå till polisen då med samma resonemang.
    Han kanske inte skulle tänkt tanken att köpa sex från början, eftersom det är olagligt. Hur skulle hans säkerhet bli bättre av att det blir olagligt för den prostituerade att sälja sex?
  • Anonym (Trew)
    Anonym (M) skrev 2024-02-15 23:53:57 följande:
    Men så kan man ju lika gärna säga om det blir olagligt att sälja. Kommentaren jag svarade handlade om att det är därför det är lagligt att sälja, för att kunna gå till polisen. Med samma argument kan man göra det lagligt att köpa också.
    Köpa en prostituera är att utnyttja en annan människa. Den prostituerade befinner sig mer troligt inte i den sitsen av egen fri vilja. Sexköparnas efterfrågan är så pass hög att trafficking av människor sker, både inom Sveriges och import. En prostituerad har mycket större risk att råka illa ut. Vissa siffror pekar på en 70% risk att bli våldtagen, en 45% risk att bli misshandlad.

    Förstår du nu varför det inte är olagligt att sälja? Det vore som att försvåra saken ytterligare för en redan utsatt grupp.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (M) skrev 2024-02-18 22:25:17 följande:
    Ja varför skulle jag inte förstå det? men det är ju en helt annan sak än det att kunna gå till polisen om man blir utsatt, vilket var vad jag frågade om. För ska man resonera så då kan också köparen bli rånad eller misshandlad och behöva gå till polis. Oavsett om han var där av fri vilja eller ej. Du kan gå ut av fri vilja ensam på natten också, får du skylla dig själv om du blir nedslagen då? 
    Det är inte olagligt att gå ut på natten. Har du tänkt göra ett inbrott för att sen skadas av husägaren så gör sig husägaren sig skyldig till ett brott. Ska det vara en orsak till att göra det lagligt att begå inbrott för det?
  • Anonym (Trew)
    Anonym (M) skrev 2024-02-19 15:31:20 följande:
    Nej det är inte olagligt men nu diskuterade vi ju varför något är olagligt och den anledningen håller ju inte för man kan säga samma sak om den köper. Så om man menar allvar med det resonemanget så borde både köpa och sälja vara lagligt. Och ja det bli ju löjligt i förlängningen att resonera så, för då skulle ju som sagt allt olagligt potentiellt behöva bli lagligt.
    Det känns som att du snurrar in dig. Det känns oerhört naivt att låtsas som att prostitution är något som alla prostituerade vill göra. Ska man göra sexköp lagligt så kommer ffa trafficking att öka och skyddet för sexsäljaren att minska. Ta ett scenario där sexköparen har våldtagit sexsäljaren för att sen betala. Finns ingen chans att förövaren får sitt straff.
  • Anonym (Trew)
    Anonym (Urban) skrev 2024-02-19 17:16:56 följande:
    Jo, det går absolut att veta vilket. Åtminstone att sannolikheten är extremt liten. 
    Baserar du det på antalet fällda domar? Trafficking inom prostitution är utbrett även inom Sverige. Paulo Robertos köpta prostituera var exempelvis ett offer för trafficking. En del tror att om det är en svensk man köper så är det inte ett offer för trafficking, men det stämmer inte. Även svenskar blir utsatta för trafficking inom Sveriges gränser. Förstår inte varför någon vill riskera att bidra till sånt. Det handlar om människors liv.
Svar på tråden Prostitution