• Tilolo

    Sonen vill ha vänner men vill inte leka med någon. Vad gör man?

    Hej 🙂

    Jag förstår hans behov att vilja leka och hans vägran att leka med dom. 🙏 Jag hade svårt för det sociala när jag var liten. Jag visste inte hur jag skulle bete mig. Det låste sig totalt för mig. Det var som att vi pratade olika språk och så var det ju också, vi var olika. Detta blev tydligt när jag var 6 år och gick i förskolan. 

    Då han är så liten så förstår han nog inte det han känner och varför det blir som det blir. 
    Dock tror jag inte på att tvinga honom att leka med dom eftersom det bara blir motsatt effekt i och med att han redan känner denna omedvetna känsla av att något känns fel och obehagligt. 

    För mig blev det senare en autism diagnos, men han kan ju känna så här ändå utan diagnos. 😊 Han kanske är en känslig själ och då i extra behov av att de människor omkring honom ska ha rätt kemi. 

    Har tyvärr inga vidare råd i detta, men han / ni har min förståelse i det som sker. 🙏

  • Tilolo
    EmilieTh skrev 2024-02-06 23:16:40 följande:
    Tack för förståelsen och för att du delar dina upplevelser! Det hjälper mycket faktiskt. 

    Jag pratade med honom ikväll och det visade sig att det mer handlar om hans egen osäkerhet och blyghet än att han ogillar de andra. Han har helt klart tufft med det sociala och det där du beskriver att det låste sig för dig, verkar också han uppleva. Han säger att det bara blir fel när han försöker säga saker och snurrar runt i hjärnan på honom. Jag var med honom i skopan två heldagar och märkte då att han liksom tittade ner hela tiden och när de andra barnen sökte kontakt med honom så liksom nappade han inte på det utan mumlade mest något tillbaka. Förra skolan var liten och alla kände alla så där funkade det bättre. Där kunde han leka med de äldre barnen och de var snälla och inkluderade honom. Den nya skolan är stor och man leker bara med de som går i samma klass, så egentligen är det inte den bästa skolan för honom. 

    Först funderade jag på om han kan ha ADHD men nu häromdagen bara slog det mig att han kanske har autism. Det som man tidigare kallade Asperger. Fast en högfungerande variant i så fall.
    Får jag fråga hur gammal du var när du fick diagnosen och vilka symtom du hade som barn som ledde till att du fick göra en utredning?
    Självklart frivilligt om du vill svara eller inte 🙂

    Blir glad för att du känner så 🙏😊


    Så blir det för mig också. Det blir för många intryck på en gång som jag inte hinner med att sortera. Även intryck jag inte på en gång förstår förrän efteråt.
    Det kan vara mottagarens personlighet som inte kollaborerar med min som gör att jag inte kan vara mig själv, mottagarens försök att hålla uppe en fasad som ej stämmer överens med dess inre, intentioner att använda situationen med mig för eget syfte osv, osv. Det är så mycket som pågår och är man känslig så ter det sig genom dessa symtom. 


    Det är ett visst klimat i en större skola, det är hårdare och tuffare. I den mindre skolan visste han nog vad som väntade och så var tempot lugnare så att han hann med. 
    Kanske kände han att de äldre barnen hade större förståelse för hur han var och att han var i deras mognadsgrad... 


    Jag var 30 när jag fick diagnosen. Något mina föräldrar misstänkt från början, egentligen innan förskola då jag haft sociala svårigheter.
    Precis som honom, var jag också rädd när jag väl träffade människorna. Jag kände mig annorlunda gentemot dom och mitt försvar blev övermani där jag tog över på mina villkor. 
    Jag kände att de vuxna inte var ärliga. Jag förnam två personligheter, deras riktiga inre jag och deras yttre fasad, och det blev förvirrat. 😣


    Kanske skulle det hjälpa honom om ni gjorde en utredning nu så att ni får svar på det som sker. Kanske har ni även sett andra tecken?
    Så att han, om det blir diagnos, kanske kan få hjälpinsatser där han kan avlastas med intryck. Man vet inte heller hur det kommer att bli om ett par år när press från skola ökar och sen kommande förpubertet med allt som medföljer.


    Har han kontakt med några av de barn som han var kompis med i den förra skolan? 🙂


     

  • Tilolo
    EmilieTh skrev 2024-02-06 23:20:05 följande:
    Glömde att skriva att det var fint det du skrev om att han kan vara en känslig själ och i extra behov av att ha rätt kemi med de människor som är omkring honom. Eftersom han är så liten är det svårt än att säga om så är fallet för min son eller om han faktiskt har någon diagnos. Men båda skulle förstås kunna stämma. 
    😊😊
  • Tilolo
    EmilieTh skrev 2024-02-06 23:20:05 följande:
    Glömde att skriva att det var fint det du skrev om att han kan vara en känslig själ och i extra behov av att ha rätt kemi med de människor som är omkring honom. Eftersom han är så liten är det svårt än att säga om så är fallet för min son eller om han faktiskt har någon diagnos. Men båda skulle förstås kunna stämma. 
    Känner du till HSP - Highly Sensitive Person?
    OBS! Det är ingen diagnos eller sjukdom. 

    Med det personlighetsdraget har man ett nervsystem som är känsligare än genomsnittet. Även här är man känslig för att motparten inte kollaborerar med en själv och man tar även in intryck av djupare och dold karaktär. I dessa överväldigande intryck kan man som HSP också hamna i låsningar. 

    Eller så kanske han har en kombination av både diagnos och detta personlighetsdrag. 
    Det har jag. 😊
Svar på tråden Sonen vill ha vänner men vill inte leka med någon. Vad gör man?