• joffan

    Min partner vill att jag gör abort

    Ni båda har ju hanterat det lite märkligt. För det första vill man inte ha barn så använder man skydd och eftersom din kille är den som inte vill ha barn nu då borde han ta sitt ansvar och köpa kondomer som ni använder varje gång. Men varför vill du ha barn med någon som du vet att du har en dålig relation med? Varför sätta ett till barn till världen i en relation som inte är bra? 

    Hur som helst har din kille inget att säga till om när det gäller att behålla eller inte. Han förlorade den rätten när han hade oskyddat samlag med dig. Men det är ju upp till han om han stannar kvar i relationen eller ej. Men varför stanna med någon som hotar att lämna dig om du inte gör som han vill? Om du behåller kommer han ändå inte undan ansvar. Antingen tar han ansvar som en pappa och finns där för barnet halva tiden eller så blir han tvungen att betala underhåll. 

  • joffan
    Ano5 skrev 2024-02-22 01:46:31 följande:
    Jag har stannat kvar för att vi har ett barn ihop och jag har hoppats på att det ska bli bättre. Jag vill ha ett till barn för att jag älskar barn och att vara mamma, och att vårat barn ska få ett syskon. 

    Han har sagt att han vet att han måste betala underhåll men att han inte kommer ta något annat ansvar eller bry sig om barnet. Jag kan bo och ta hand om barnet utan honom, det som gör så ont är tanken på att barnet skulle känna sig övergiven av sin pappa.
    Av det han säger hade jag i din sits gjort abort men lämnat mannen. Jättedålig ide att skaffa barn med någon som redan nu talar om hur dåligt ansvar han kommer ta. Dessutom undrar man hur mycket ansvar han kommercta.över.det barn ni har. Gå på möten på familjerådgivningen. Jag var halvvägs in i en graviditet när en relation tog slut. hade jag vare kortare in i graviditeten så hade jag gjort abort. Tiden efter har vart jobbig på många sätt. Även om jag älskar barnet så hade jag önskat att det vart annorlunda. 
Svar på tråden Min partner vill att jag gör abort