Mrs Moneybags skrev 2024-03-06 09:42:19 följande:
Mitt kejsarsnitt var akut, urakut står det i journalen, men det blev ändå ett vanligt tvärsgående snitt och inte ett från naveln och nedåt. Det hade alltså inget med min ålder eller mina rädslor att göra, utan med barnets tillstånd.
Om TS väljer att göra kejsarsnitt är det hennes personliga val. Man får fatta ett informerat beslut och noga fundera på alla för- och nackdelar.
När det gäller urininkontinens så känner jag inte en enda kvinna (i min ålder) som har fött vaginalt som INTE har ett visst urinläckage (när de hostar, skrattar, hoppar etc), så nog är det rätt vanligt ändå. Även min 34-åriga väninna har det pga besvärliga förlossningar, men många väljer nog att inte dela just den här typen av information med sina vänner. Det är klart att det påverkar bäckenbotten om man har tryckt ut ett eller flera barn genom vagina eller inte.
Jag är 44, har fött två barn vaginalt. Hade en jäkligt häftig upplevelse vid båda förlossningarna och jag kissar inte på mig!
Man måste göra knipövningar oavsett om man föder vaginalt eller inte.
Sen finns det de som får skador som orsakar problem men de är inte i majoritet.
Jag och mina tjejkompisar har en öppen dialog om allt och ingen har problem med inkontinens besvär oavsett antal barn som de har fött