• Nandez

    Robinson 2024 Vår

    I kväll börjar en ny säsong av Robinson, här pratar vi stort och smått om programmet😀

    Väl mött😀

    OBS
    Inga spoilers 

  • Svar på tråden Robinson 2024 Vår
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-26 12:30:07 följande:
    Tycker att Hanna styr och ställer ganska mycket och tycker att hon manipulerar de andra diskret
    Jag håller med dig om att Hanna manipulerar, men kanske inte lika dominant som Ci. Även i dag sa Ci att fel personer skickades till pristävlingen så dem förlorade. Hon trodde nog att om hon fått åka så hade tjejerna vunnit. 
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-26 12:44:05 följande:
    Ganska korkat tycker jag, dom borde ha använt dom till att bygga lägret
    Både tjejerna och killarna hade nog trott att dem skulle ha en klar hydda att sova i och är alldeles för odugliga att bygga sig e vindskydd, men dem har bara sig själva att skylla och sova ute både i regn och kyla.
  • Jhannis
    Anonya skrev 2024-03-26 14:53:22 följande:
    Ja, mycket intressant program, blandat med fakta. Handlade om vad som händer vid långvarigt, stort strömavbrott tex pga solstorm. Dels ett antal personer som bara visste de skulle delta 2 v i något men inte vad det gick ut på. Hälften kom till en toppmodern lägenhet där precis allt var styrt av el, andra hälften till en gammal gård. Första kvällen gick plötsligt strömmen och deltagarna trodde först en säkring gått eller att det var ett vanligt, kort strömavbrott men insåg småningom att detta var vad programmet gick ut på. 

    Blandat med deras upplevelser så var det faktadelar där man intervjuade olika personer om vad som skulle hända, både experter och vanliga människor som mataffärsägare. 

    Deltagarna visste inte egentligen mer än att de skulle bo tillsammans med andra i 2 v någonstans i Sverige. Helt annat än Robinson och andra såpor. Det visade sig också då de hade en provhelg och en mycket stor andel av de som tagits ut till programmet hoppade av. De insåg då att de behövde göra castingen på annat sätt. 
    Låter intressant, men har inte sett. På vilken kanal har den gått och när?
  • Jhannis
    molly50 skrev 2024-03-26 20:23:52 följande:

    En av killarna fick åka hem.


    Ja han fick åka hem då han inte tagit alla vacciner som måste tas. Undrar bara hur han kommit igenom allt för man måste väl bevisa att alla vacciner är i ordning.
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-26 19:48:21 följande:

    Det var en jämn tävling och ett bra pris


    Ja det var en jämn tävling och priset var verkligen bra. Dock tycker jag att det är alldeles för tidigt med fiskespö och allt möjligt. Deltagarna behöver inte kämpa sig nått alls för sin överlevnad.
  • Anonya

    Här hittade jag på Aftonbladet om Kemos vaccinmiss. Verkade inte som han nonchalerat det utan missat. Bra det, men trist.


     


    "Caroline Norrby, exekutiv producent för ?Robinson?, skriver i ett sms till Aftonbladet att deltagarna får en lista på vilka vaccin de behöver ta innan avresa.


    ?Under inspelning uppmärksammade Kemo själv vår läkare att han missat att ta vissa av de vaccin som krävs. Därför behövde han också lämna Robinson av hälsoskäl?, skriver hon.


    ?Vill inte kasta TV4 under bussen?

    Kemo Samateh bekräftar att det var han själv som berättade för läkarna på ön om missen. Det var först efter att de andra killarna i laget pratade om vaccinen de tagit innan resan som han insåg att han saknade flera av dem.


    ? Jag fick panik, och det hade redan gått sju dagar. På ön har jag hunnit ligga på stranden, jag hade fått jättemycket myggbett och utslag på kroppen. Jag fick verkligen panik.


    Han berättar att det hela var en miss från hans sida. Deltagarna får mycket instruktioner skickade till sig innan de åker iväg på inspelning och han genomgick flera olika läkarundersökningar innan avresan.


    Men flera av de nödvändiga vaccinen missade Kemo Samateh att ta.


    ? De dubbelkollade inte heller med mig om jag hade tagit dem.


    Men är det inte också ditt ansvar att följa de instruktioner du får?


    ? Jo absolut. Jag vill inte kasta TV4 under bussen och skylla på dem. Det är min miss.


     


    Aftonbladet har frågat TV4 vilket ansvar de har för att deltagarna tar rätt vaccin innan de skickas ned till inspelningarna samt om de ändrat något i sina rutiner för att det inte ska ske igen.


    ? En del vaccin, som exempelvis covidvaccinet, är obligatoriska och kontrolleras av myndigheter vid inresa. Vissa vaccin har vi utgått från att deltagarna tar enligt vår lista. Inte minst för sin egen hälsas skull, säger Caroline Norrby, exekutiv producent.


    ? Från och med kommande säsong, kommer samtliga att lämna in intyg för samtliga vaccinationer inför avresa."

  • molly50
    Jhannis skrev 2024-03-26 23:06:24 följande:
    Ja han fick åka hem då han inte tagit alla vacciner som måste tas. Undrar bara hur han kommit igenom allt för man måste väl bevisa att alla vacciner är i ordning.
    Ja,det undrar jag med. 
  • Nandez
    molly50 skrev 2024-03-26 20:23:52 följande:

    En av killarna fick åka hem.


    Klantigt tycker jag
Svar på tråden Robinson 2024 Vår