Inlägg från: Jhannis |Visa alla inlägg
  • Jhannis

    Robinson 2024 Vår

    molly50 skrev 2024-03-25 22:26:44 följande:
    Kanske pga tjafset som blev. Det visar ju,i så fall,vad produktionen tror att tittarna vill ha.
    Precis kan vara så att produktionen är ute bara att det ska vara intriger
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-26 12:30:07 följande:
    Tycker att Hanna styr och ställer ganska mycket och tycker att hon manipulerar de andra diskret
    Jag håller med dig om att Hanna manipulerar, men kanske inte lika dominant som Ci. Även i dag sa Ci att fel personer skickades till pristävlingen så dem förlorade. Hon trodde nog att om hon fått åka så hade tjejerna vunnit. 
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-26 12:44:05 följande:
    Ganska korkat tycker jag, dom borde ha använt dom till att bygga lägret
    Både tjejerna och killarna hade nog trott att dem skulle ha en klar hydda att sova i och är alldeles för odugliga att bygga sig e vindskydd, men dem har bara sig själva att skylla och sova ute både i regn och kyla.
  • Jhannis
    Anonya skrev 2024-03-26 14:53:22 följande:
    Ja, mycket intressant program, blandat med fakta. Handlade om vad som händer vid långvarigt, stort strömavbrott tex pga solstorm. Dels ett antal personer som bara visste de skulle delta 2 v i något men inte vad det gick ut på. Hälften kom till en toppmodern lägenhet där precis allt var styrt av el, andra hälften till en gammal gård. Första kvällen gick plötsligt strömmen och deltagarna trodde först en säkring gått eller att det var ett vanligt, kort strömavbrott men insåg småningom att detta var vad programmet gick ut på. 

    Blandat med deras upplevelser så var det faktadelar där man intervjuade olika personer om vad som skulle hända, både experter och vanliga människor som mataffärsägare. 

    Deltagarna visste inte egentligen mer än att de skulle bo tillsammans med andra i 2 v någonstans i Sverige. Helt annat än Robinson och andra såpor. Det visade sig också då de hade en provhelg och en mycket stor andel av de som tagits ut till programmet hoppade av. De insåg då att de behövde göra castingen på annat sätt. 
    Låter intressant, men har inte sett. På vilken kanal har den gått och när?
  • Jhannis
    molly50 skrev 2024-03-26 20:23:52 följande:

    En av killarna fick åka hem.


    Ja han fick åka hem då han inte tagit alla vacciner som måste tas. Undrar bara hur han kommit igenom allt för man måste väl bevisa att alla vacciner är i ordning.
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-26 19:48:21 följande:

    Det var en jämn tävling och ett bra pris


    Ja det var en jämn tävling och priset var verkligen bra. Dock tycker jag att det är alldeles för tidigt med fiskespö och allt möjligt. Deltagarna behöver inte kämpa sig nått alls för sin överlevnad.
  • Jhannis
    Nandez skrev 2024-03-27 13:13:48 följande:
    Det stod i länken som jag bifogade SVT

    Det sändes 2019, 6 avsnitt
    Ska se när jag hinner se programmet. Ska resa hem nästa vecka.

    Kommer inte då vara här så mycket nästa vecka, men veckan efter så kommer jag nog hinna läsa i kapp vad ni skrivit.
  • Jhannis
    molly50 skrev 2024-03-27 19:58:06 följande:

    Har lite svårt för Fredrik.


    Jag med har svårt för han...Han tror att han är ledaren med killarna
  • Jhannis
    molly50 skrev 2024-03-28 12:30:23 följande:
    Ja,precis. Och han verkar inte ha någon vidare kvinnosyn heller. 
    Nä det har han inte ....I första avsnittet sa han att en kvinna ska städa och laga mat.
Svar på tråden Robinson 2024 Vår