Inlägg från: Spucks |Visa alla inlägg
  • Spucks

    Ännu ett barn som mördat ett annat barn

    Xenia skrev 2024-04-02 23:54:00 följande:

    Massor av barn blir ju mobbade utan att för den skull mörda varken mobbarna eller några andra. Det måste ha varit något grundläggande fel på just den pojken.


    Nu vet vi ju inte vad som verkligen hände, med de här meningar verkar rätt nonchalanta. Som att mobbning är en bagatell.
    Visst, ordet används rätt inflationär, även när det inte alls är mobbning, utan ungdomar säger oftast "Hen mobbar mig!" när någon inte behandlar de som de tror de förtjänar.

    Men "riktigt" mobbning är ett absolut helvete för offret, det kan väl likställas med tortyr. Ja, massor barn bli mobbade. Många av dem får med för livet, många tar sitt liv, vilket ju egentligen betyder att mobbarna är mördare. Fast om mobbningsoffer begå suicid står det inte i tidningar och politiker gråter inte i TV.
    Så nej, om den där pojken var mobbningsoffer är det inte något grundläggande fel på honom när han till slut flipper ur löper amok. Då är det något grundläggande fel på samhället som tillåter mobbning i skolan.
  • Spucks
    Tow2Mater skrev 2024-04-03 21:52:27 följande:
    Efter han sköt fortsatte han hota... det är bortom reaktion på mobbning enligt mig.

    Enligt polisen har 12-åringen dessutom hotat tre elever som var på väg till skolan i Brobacka i Helsingfors, efter att han hade lämnat Viertola skola där skjutningen inträffade. Polisen utredde det som olaga hot.

    svenska.yle.fi/a/7-10054216
    Detta var inte det jag svarade på.
  • Spucks
    Xenia skrev 2024-04-14 13:11:15 följande:
    Jag håller inte med. Om det inte var något annan fel på pojken än mobbning, varför löper då inte fler mobbningsoffer amok? 

    Så jag vidhåller att det är "något annat" också. Som vi antagligen inte får veta, eftersom det är sekretess pga hans låga ålder.

    Sen kan det iofs också vara ett grundläggande fel på skolan som inte förmår stoppa mobbning.
    Frågar du verkligen varför inte alla människor agerar likadant till följd av upplevt våld?
  • Spucks
    Xenia skrev 2024-04-14 13:38:55 följande:
    Jag frågar mig varför en del reagerar med planerat mord.
    För att människor är olika.
Svar på tråden Ännu ett barn som mördat ett annat barn