Inlägg från: Anonym (Tant) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tant)

    Midjemått hos kurviga?

    Anonym (82) skrev 2024-04-06 15:56:38 följande:
    Fast magen sitter ju nedanför midjan? Ser inte riktigt kopplingen. Men det kanske är jag som konstigt skapad. Min smalaste del, midjan, är ovanför magen.
    Midjemåttet mäter man mitt emellan höftkammen och nedre revbenskanten, d.v.s. ungefär vid naveln. Vi är många som har en hel del mage just där.

    Det man är intresserad av att veta är ju dels hur mycket fett man har på buken, dels hur stora kläder man behöver köpa för att få plats i dem. Båda dessa sakerna får man bäst koll på ifall man mäter i rätt höjd.

    Jag har pendlat mellan 70 och 75 cm under bysten hela mitt vuxna liv, men midjemåttet har långsamt ökat från 68 till 84. Med ditt sätt att mäta skulle jag ha samma byxstorlek idag som för tjugo år sedan. Det har jag inte.
Svar på tråden Midjemått hos kurviga?