Inlägg från: Anonym (Protte) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Protte)

    Vill hålla mig i form

    Jordgubb90 skrev 2024-04-11 20:09:17 följande:
    Vill hålla mig i form

    Kvinna 35 år, 166 cm lång och väger 62 kg. Har fött två barn. Jag trivs inte när jag väger över 60. På mig fördelas inte överskottet över hela kroppen, utan allt sätter sig på magen och på armarna. Just nu kör jag med appen Lifesum för att hålla koll på kalorierna då målet är att komma ner till 58 kg 1 juni. Jag förstår att jag har svårt att stanna under 60, då jag märker när jag reggar mina måltider att jag äter alldeles för mycket fett och snabba kalorier. Men mitt problem är att jag inte lyckas hålla mig mätt om jag äter rätt antal kalorier. Hur ska jag lyckas i längden om jag ska gå runt och vara grinig och orkeslös för jag är hungrig jämt? Jag styrketränar också, och de dagarna får jag ju äta lite mer. Tips tack!  


    Nånting som funkar bra för mig utan att dieten tar över hela min tankekraft är att inte äta så mycket bröd och snabba kolhydrater. Jag äter mig mer än mätt till frukost, lunch och middag, dock ingen mat/snacks osv efter kl 18.00. Kanske en nutrilettbar om jag tränat hårt och sent på kvällen. Det är rätt enkelt att förhålla sig till. Men allas kroppar funkar så olika, vissa kan äta massa pasta, bröd och dyl medans en annan går upp 2 kg genom att bara sniffa på det. Så protein är alltid mitt huvudfokus.
  • Anonym (Protte)
    Jordgubb90 skrev 2024-04-11 20:39:14 följande:
    Tack för ditt svar :) Vad brukar du äta till frukost? Och vilken protein väljer du till lunch/middag? Alltså hur mycket och av vad? Jag tycker det är kolhydraterna, eller eventuellt fettet som mättar. 
    Det varierar! Ibland blir det färdigmat i brist på tid.
    Men okej, frukost kan vara kvarg/banan (kör naturell) så sötar lite med agave sirap. Ibland blir det gröt och ibland nutrilettbar (då måste man ta banan/äpple ganska tätt därefter för det mättar inte alltid bra). Nutrilettbaren är i brist på tid, men jag har nästan alltid en i väskan.

    Lunch äter jag vad jag vill typ, det är relativt tidigt på dagen och här kan jag trycka på med pasta och dyl för att jag kommer förbränna det under dagen plus träning på kvällen. Vi behöver kolhydrater och lunchen är bäst för mig att förtära det. Men det kan vara ris/köttfärs. Köttbullar, potatis. Nudlar/makrill och grönsaker. Pasta och biffar. Jag tänker som sagt inte så noga kring lunchen, man måste orka jobba osv.

    Middag drar jag ner på kolisarna, men äter tillräckligt för att orka träna. Ibland gör jag bananpannkaka med tillbehör. Fisk med potatis osv. Som sagt min gyllene regel är, lite slarvigt uttryckt, ät vad du vill men inte efter kl 18.00.
Svar på tråden Vill hålla mig i form