Inlägg från: DidoAeneis |Visa alla inlägg
  • DidoAeneis

    För oss 35+ som försöker bli gravida - fortsättning

    EFW skrev 2024-11-16 06:10:43 följande:


    I går var vi på KUB och allt såg bra ut. Hon tittade för skoj skull och det ser ut som att det blir en pojke 😍 Vilket stämmer med min teori också. Jämför jag illamåendet med mina andra graviditeter så är det pojk denna gång.
    Nu längtar vi efter RUL den 27/12 😍 
    Vilken lycka! Och vilken härlig mellandagsaktivitet att se fram emot. Vad har ni i barnväg sen innan?
  • DidoAeneis

    Kul att höra lite uppdateringar! Jag är i vecka 27 nu och det sparkas för fullt. Imorgon ska jag till barnmorskan för första gången sedan vecka 10 typ. Blir spännande att se hur SF-måttet ser ut, känner mig ENORM redan. Allt illamående har släppt, lite halsbränna emellanåt, men det går att hantera. Just nu kämpar jag med mykoplasma och insomnia. Har fått cocilliana utskrivet nu, så jag får ta mig en hutt inatt när jag vaknar och har svårt att somna om.

  • DidoAeneis
    EFW skrev 2024-12-12 09:43:13 följande:

    Å vad kul med sf mått och sparkar från bebisen 🥰 och vad skönt att du inte mår illa längre! Det är ju inte super långt kvar för dig nu. 😍


    Jag ska till barnmorskan redan vecka 20, blir behandlad som förstföderska då det är över 10 år sedan sist och tror att jag på grund av åldern kommer få extra tillväxtultraljud också. Känns verkligen som de håller koll på allt. Äter min trombyl och blev också beordrad att börja med järntabletter. Är verkligen annorlunda att vara gravid som 40 åring om jag jämför med när jag var 29 😂😂😅


    Hade en cysta på ena äggstocken vecka 8 på det tidiga vul vi gjorde så var tillbaka nu två veckor efter kub och kikade så den var borta. Vilket den var så var skönt och så fick jag se lilla hjärtat picka på där inne som en bonus ❤️ Så nu är det rul den 27 som man ser framemot. 


    Härligt att du känner dig omhändertagen. Och skönt att cystan gått tillbaka! Så nu tuffar det på till rul då? Skönt att ha det inklämt det precis före nyår, haha. Ska du kolla kön?

    Jag var hos barnmorskan igår och allt såg finfint ut. SF-måttet var mindre (!!!) än i ungefär samma vecka med min förra. Då fick jag tul, men nåt sådant verkar det inte bli denna gång. Men nu är alla besök inbokade till dagen efter bf - känns läskigt nära! Jag brukar dessutom föda 2-3 veckor tidigare, så jag misstänker att tiden kommer gå sjukt snabbt nu sista 10 veckorna. Men det får den gärna - längtar såååå till att få gosa bebis, se vem det är och slippa jobba 😂
  • DidoAeneis

    Usch jag hade ju bf 17 december med mitt mf i april... Är ju så sjukt tacksam över att jag är gravid nu och relativt långt gången tom och allt ser bra ut, men ändå är jag lite påverkad. Två personer som jag följde då har fött sina barn nu. Trodde inte det skulle kännas så här eftersom jag ju är gravid själv, men det känns ändå lite jobbigt. Men det går väl över. Det var den här bebisen i magen som skulle bli till, helt enkelt.

  • DidoAeneis

    Roligt att höra att alla har kommit så långt nu, även om det också hade varit skoj om lite fler nygravida trillade in också! Jag är i vecka 31 och har tillbringat julledigheten med lunginflammation och brutna revben. Det här har verkligen varit graviditeten from hell för min del 😅 Är så tacksam för att den snart är över.

    Jag jobbar i fem veckor till, sedan går jag hem! Det blir skönt, och jag hoppas att det dröjer några veckor innan bebisen kommer så jag kan vila upp mig. Brukar föda i vecka 37+, men luriga trean kanske skulle kunna tänka sig att vänta lite längre med att kika ut.

    Jag reflekterade också kring var jag var för ett år sen nu när det blev nytt år. Fick ett positivt gravtest i januari 2024 som blev till en blödning bara några dagar senare. Galet som sagt vad som kan hända på ett år. Tänker också mycket på de som har kämpat länge och fortfarande står och stampar på samma plats av olika anledningar. Vi är lyckligt lottade ❤️

  • DidoAeneis

    Grattis Phozie! Skönt att allt gick snabbt och bra!

    Jag är i vecka 34 nu och har faktiskt varit sjukskriven på heltid sedan förra veckan. Skulle egentligen ha jobbat två veckor till, men en långdragen lunginflammation och brutna revben medförde att det kändes bäst att vila upp sig. Väldigt skönt! Men rent gravvemässigt känner jag mig rätt pigg! Ingen foglossning, sover gott.

    Känns helt overkligt att det snart är över. Det här blir vårt sista barn, och jag är rädd att det ska kännas tomt, liksom. Nu ska man aldrig göra det här igen. Känner helt att antalet barn räcker, det är inte det - men den där känslan av "vem ska det bli??", att inte få känna den igen... Lite sorgligt. Men man kommer väl över det.

  • DidoAeneis
    EFW skrev 2025-01-28 16:07:37 följande:

    Stort grattis!! 🥰😍
    vad skönt att alt gick bra!! 


    Jag tänkte jobba fram till vecka 38 😂 Men man kanske inte ska räkna med att gå 40 veckor som 41 åring? Känns som fler här inne har fött tidigare.


    Haha, ja, det är ambitiöst att jobba så länge. Jag har fött mina två runt vecka 38+0, så jag är inställd på att föda lite tidigare igen. Men trean kan ju vara lurig, har jag hört!
  • DidoAeneis

    Hur går det nu, vilka är vi kvar som inte har fött än? Jag går idag in i vecka 37 och nu börjar det verkligen dra ihop sig! Men allt känns fortfarande bra, fast sjukskrivningen fortsätter ända in i kaklet.

    Jag har gjort upp en förlossningsplan med läkare. Jag har mina tidigare två förlossningar haft vattenavgång utan snabbt efterföljande värkar, och sist smittades mitt barn av min gbs vid förlossningen (risken ökar vid långvarig vattenavgång). Därför har vi nu bestämt att jag ska bli igångsatt direkt om vattnet går. Känns sjukt pirrigt. Går bara och väntar på att det ska börja rinna, men så tänker jag gud det kanske inte alls börjar så den här gången! Så mycket har varit annorlunda denna graviditet, så förlossningen kanske också blir en helt annan.

  • DidoAeneis

    Stort grattis, Cocachins!

    Och kul att ha nån att följas åt med nu på sluttampen, EFW! Då räknas du väl nästan som förstagångare igen ☺️ Mycket spännande att se hur det blir! Jag är helt slut om dagarna nu. Finns liksom ingen kräm kvar. Halvkrasslig och tung. Hoppas hoppas hoppas han kommer inom kort. Imorgon är han iaf fullbakad enligt konstens alla regler. Sjukt...

  • DidoAeneis

    I förrgår natt klockan 01 gick vattnet, och 07 var trean, min förste son, ute! Jag fick en sån jävla revansch efter två förlossningar med komplikationer och långa bb-visteler. Allt gick såååå bra! Vi är redan hemma och har introducerat lillebror för sina fyra storasyskon idag. Sjukt intensivt, så nu ska vi försöka landa i allt och hitta nya rutiner. Så tacksam och glad!

Svar på tråden För oss 35+ som försöker bli gravida - fortsättning