En trea väldigt sent?
Jag är lika gammal som du och mina barn är i dina barns ålder, plus att jag även har en tredje som är 7. Hade definitivt behållit.
Jag är lika gammal som du och mina barn är i dina barns ålder, plus att jag även har en tredje som är 7. Hade definitivt behållit.
Men om man nu absolut inte vill ha barn med downs kan man väl göra nipt test som visar om barnet har downs. Eller ? jag kanske har missförstått
Den största risken med graviditeter över 40 är knappast Downs syndrom som vissa tycks tro. Jag har pratat med flera specialister inom obstetrik om detta då jag arbetar inom det området och själv har fått mina barn sent.
Främsta risken är missfall. På andra plats kommer risken att drabbas av graviditetskomplikationer, men det sistnämnda drabbar främst förstföderskor över 40. Har man fött barn innan, och i synnerhet för inte så länge sedan, då är inte riskerna förhöjda. Detta är vad jag har fått till mig.
För TS del blir det således främst en fråga om vad de som föräldrar tror sig orka med. Personligen tror jag inte att det blir nån större skillnad för dem faktiskt eftersom deras barn fortfarande är ganska små. Hade de haft tonåringar hade det varit annorlunda. Nu handlar det mest om att de förlänger småbarnsperioden med 3-4 år.