Inlägg från: Xenia |Visa alla inlägg
  • Xenia

    Förskolan arbetar inte genusmedvetet, anmäla

    Anonym (medalj) skrev 2024-05-23 18:39:23 följande:

    Ok, så vad vi tutar i barn ska inte vara vetenskapligt baserat menar du?
    Typ äh, vadå det är en förskola... vi kör på med nåt bara, vem fan bryr sig liksom?

    Var kommer dessa dicipliner och teorier från?

    Att inte kunna skilja mellan indirekt påverkan och DIREKT, riktad och strukturell påverkan genom att indoktrinera barn är inte ens naivt det är faktisk rent idiotiskt.

    Nejdå, skolan är en kunskapsinstitut där man förbereder barn för framtiden genom att lära dem FAKTA. Skolan är INTE en fostringsinstitut för feministisk ideologi.

    Och när du pratar om "rådande idéer" så borde du kanske ta hänsyn till att genusflum och feministisk ideologi inte är den enda rådande iden i samhället, faktum är att det är idéer som bara drygt 27% av befolkningen tror på och representerar inte ens majoriteten av befolkningen.
    1. Vi påverkar alltid barnen, vill du att robotar ska uppfostra barnen?

    2. Om man skulle fråga svenska folket "Anser du att pojkar och flickor ska ha samma möjligheter?" tror du verkligen att bara 27% skulle svara Ja då? Det är det som jämställdhet (och feminism) går ut på.
  • Xenia
    Anonym (Qwerty) skrev 2024-05-26 20:30:23 följande:
    Den normen har väl alltid gällt? Eller när var det norm att inte vara schysst mot alla?
    Visst, men bara officiellt. Om den gällt i praktiken så hade aldrig mobbning förekommit eller stoppats på en gång.
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 12:48:19 följande:

    1) Japp, men vad är det som säger att just feminism är det barn ska indoktrineras i? Om vi ska hålla på och medvetet påverka barn så borde det ju åtminstone vara baserat på vetenskap och inte på ideologi eller?

    2) Nu blandar du ihop saker, frågar du svenska befolkningen om de är för jämställdhet så svarar 98-99% Ja, frågar du om de är för feminism så svarar majoriteten NEJ. Så det vore bra om du slutar låtsas som att feminism och jämställhet är samma sak, det är det absolut inte.
    Värdegrunden gäller både i förskolan och skolan. Dvs att behandla alla lika och inte tillämpa rasism, sexism, homofobi m m. 

    Du kanske tycker att man ska få lära barnen att vissa grupper är mindre värda och dem får man behandla sämre. Eller vad menar du med att man bara ska påverka "baserat på vetenskap"? Jag behöver ingen vetenskap för att veta att det är fel att diskriminera. Värdegrund baseras på värderingar, det hörs ju på namnet.

    Och skolan har alltid haft en värdegrund. Förr var den kristen, nu är den baserad på demokrati och mänskliga rättigheter. 

    Feminism innebär strävan efter jämställdhet. Eller vad tror du att feminism är?
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-22 17:04:05 följande:
    Om förskolan inte arbetar genusmedvetet så borde de få en medalj!

    Vem fan vill att deras ungar ska bli indoktrinerad i feministisk ideologi redan i förskolan med "genus" flum som täckmantel? Ska det vara ok att indoktrinera unga i feministisk ideologi borde det vara ok att indoktrinera ungar i andra ideologier oxå.

    ---
    Är jämställdhet en ideologi? Det är i så fall en ideologi som förordas i Sverige, gillar du inte det finns det andra länder du kan flytta till.

    Ja, det är klart att barn indoktrineras, det gäller all uppfostran. Den fullständigt neutrala uppfostran finns inte.

    Man kan välja att uppfostra barnen genusmedvetet eller till traditionella könsroller
    Man kan välja att uppfostra barnen till att behandla alla väl eller till att mobba alla som är svagare
    Man kan välja att uppfostra banen till att respektera andra oavsett vilken grupp de tillhör eller till att anse att vissa är sämre (och i förlängningen förtjänar att ha det sämre)

    Etc etc.
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 13:47:54 följande:
    Vore bra om vi kan skilja på saker som du blandar ihop hejvillt.

    Behandla alla lika, inte tillämpa rasism, homofobi, etc är HUMANISTISKA begrepp.

    Vilken färg barn får ha på sina kläder och vilka leksaker de får leka med är FEMINISTISKA argument.

    Du kanske tycker det är ok att indoktrinera barn i feministisk ideologi för att det lirar med vad du själv gillar men nånstans i dimman borde du ändå kunna förstå det problematiska med att indoktrinera barn i specifika IDEOLOGIER redan på dagis. Byt ut feministisk ideologi med nazistisk eller marxistisk ideologi så borde det bli uppenbart.

    Barn ska inte användas som spelpjäser i vuxnas ideologiska spel.
    Att behandla barn lika innebär att behandla pojkar och flickor lika. Dvs alla barn får leka med alla leksaker, man har inte en "killhörna" och en "tjejhörna".

    Det är alltså praktisk feminism som man inte får tillämpa i förskolan enligt dig. Men nu är det enligt förskolans läroplan, det är bara att tugga i sig.

    Och vad har nazism med detta att göra, där behandlar man verkligen inte alla lika?
  • Xenia

    Genusvetenskap är inte "flum". Man har undersökt hur man behandlat flickor och pojkar i förskolan och skolan.

    T ex har man upptäckt att flickor behandlats som "hjälpfröknar", de får hjälpa pojkarna vid måltider etc och lär sig därigenom att deras uppgift är att hjälpa pojkarna. Och pojkarna lär sig att de har rätt att få hjälp av flickorna. 

    Men jag antar att en del tycker att det bara är bra och inget att ändra på?

  • Xenia
    Anonym (Loke) skrev 2024-05-24 18:53:14 följande:
    Finns kända samband mellan andel manliga lärare och pojkars skolprestationer. Men den svenska genuspedagogiken lägger ytterst lite energi och kraft på att öka mängden manliga lärare trots att andelen manliga lärare är på extremt låga nivåer.
    Om läraryrket återfår sin status och lärarna får högre lön, så återvänder männen automatiskt. Men både status och lön har sjunkit sedan skolan kommunalierades.
  • Xenia
    Men det är väl självklart att vuxna ska styra. Kaoset i skolan beror på att vuxna inte längre kan/får styra utan då blir det djungelns lag.

    "I förskolan är normen att vuxna ska styra och omforma barn mot tydligt fastställda mål."
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 14:18:56 följande:
    Flum eller ideologi, där är iaf INTE vetenskap. Och ja det är väldigt fel att använda barn för att främja vissa vuxnas ideologiska tro.

    Ja det är ju precis det som är problemet med genusflum, den saknar objektivitet helt och hållet utan utgår ifrån vissa "sanningar" som man sen försöker bekräfta och köra ner i halsen på andra. Och det är ju ganska självklart att man bara kommer råka hittar massor med saker som pekar på det man VILL tro. En religiös person kommer såklart hitta massor med saker som bekräftar att gud finns tex. Men TRO är fortfarande inte samma sak som vetenskap och man ska absolut inte hålla på och köra ner sin TRO i halsen på barn bara för man själv är frälst.
    Som sagt, alla har värderingar (inte tro) och det går inte att uppfostra utan värderingar.

    Vad är det för skumma värderingar du har? Är det här vad du "vill köra i halsen" på barnen?

    - Pojkar och flickor får absolut inte leka med samma saker. Pojkarna har en vrå med bilar, flickorna en vrå med dockor. Pojkarna får klä ut sig till Batman, flickorna till prinessor, aldrig tvärtom.

    - Flickorna ska lära sig att underordna sig pojkarna och fungera som deras servicepersonal

    - Det är ok att mobba, det ska löna sig att vara stark och tuff

    Värderingar avgör vilket mål man har. Vetenskapen kan inte ersätta värderingar, däremot kan vetenskapen hjälpa till hur man når målen.

    Du bara kritiserar och är negativ, men du kommer inte med något alternativ.

    Har du öht haft något barn som gått i förskola? Har du några egna negativa erfarenheter av "genusdagis" eller föredrar du att måla upp fiktiva skräckbilder?
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 14:18:56 följande:
    Flum eller ideologi, där är iaf INTE vetenskap. Och ja det är väldigt fel att använda barn för att främja vissa vuxnas ideologiska tro.
    ----

    Studier och undersökningar tar reda på fakta. Medan du verkar ta dina "fakta" ur luften.

    Utgångspunkten är att  behandla pojkar och flickor lika. Är det vad du är emot? 

    Sedan har studier visat det gör man inte, varken i skolan eller i förskolan.

    En del bakåtsträvare skulle väl helst tillbaka till 50-talet eller till 1800-talet. Det är skillnad på män och kvinnor, och männen är förstås överlägsna och ska bestämma.
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 11:27:40 följande:
    Anonym (Qwerty) skrev 2024-05-26 20:43:28 följande:
    Nej, de vill både ha kakan och äta den. Kvinnor ska vara som förr, men ändå ska kvinnor ta initiativ för de stackars männen, som tror de hade lyckats på 50-talet, vågar inte. Trots det är det inget fel på mansnormen, även om de inte kan leva upp till den. 
    Tack för att ni så tydligt belyser varför det är en väldigt dålig idé att låta barn bli indoktrinerade i feministisk ideologi. Risken är ju stor att de växer upp till personer som er två.

    Jag menar era argument dryper av illa dold mansförakt och så vill ni ändå att män ska tycka det är en bra idé att personer med era åsikter ska tillåtas sätta skolans "värdegrund".
    Dålig debatteknik att gå till personangrepp.

    Men har man inga andra argument så...
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 18:33:52 följande:

    Alla har värderingar men alla försöker inte köra ner just sina värderingar i halsen på andras barn. Och det märkliga här är varför just du och vissa andra tycker det är ok.

    Japp vetenskap och ideologi är inte samma sak och därför är det hål i huvudet att dels kalla ideologi för vetenskap OCH ha en ideologi som värdegrund för alla skolor.

    Japp jag har haft barn i både dagis och skola men vad just jag tycker har inte med saken att göra det är fortfarande inte ok att ägna sig åt ideologisk hjärntvätt av barn i en demokrati.
    Dessa värderingar genomsyrar skolans och förskolans läroplaner. Förskolan är skyldig att följa läroplanen, oavsett vad bakåtsträvare och antifeminister som du tycker.

    Den helt värderingsfria uppfostran finns inte utom i din fantasi. 

    "Hjärntvättade" (dvs påverkad av värderingar) blir barnen alltid, vare sig det är av föräldrar, förskola, skola eller av kompisar, reklam, populärkultur (t ex gangstarap) eller sociala media som TikTok. Inga barn växer upp i ett vakuum.
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 18:37:45 följande:
    Jag påpekar det uppenbara, båda dessa individer verkar ha en väldigt negativ syn på män. Om du vill kalla att påpeka det för personangrepp så får du väl göra de.
    Man behöver inte ha en negativ syn på män i allmänhet för att ha en negativ syn på dig och dina åsikter.
  • Xenia
    Anonym (medalj) skrev 2024-05-27 19:24:32 följande:
    Japp de gör ju det för att man sett till att det blev så genom att låta en massa feminister tillika genusmuppar få avgöra vad skolor ska ha för värderingar, men det finns väl inget som säger att alla måste acceptera det.

    Ideologisk hjärntvätt finns tyvärr inte bara i fantasin utan även i länder som tex Nordkorea men det tycker du tydligen är helt ok att göra även i Sverige med "värdefri uppfostran finns inte" som ursäkt?

    Om hjärntvätt enligt dig är ok så borde det väl gälla alla slags hjärntvätt, eller menar du att just feministisk hjärntvätt är ok men nazistisk hjärntvätt är fel? Fatt du inte själv vad det innebär att säga att hjärntvätt är ok?
    Eftersom barn påverkas ("hjärntvättas" som du skriver) av sin omgivning så vill jag givetvis att det ska påverkas av vettiga värderingar. Jag har aldrig påstått att alla värderingar är bra.

    Påverkan ("hjärntvätt") är oundviklig som sagt. Hur har du tänkt att barn skulle växa upp utan att påverkas av något?
  • Xenia
    ClumsySmurf skrev 2024-05-27 22:46:17 följande:
    Det blir inte kaos i skolan om sven och göran leker mest med dinosaurier varje dag i tre månader
    Att inte vara öppet styrande och istället låta barn välja aktiviteter blir ett sätt att försvara sig mot kritiker som menar att genuspedagogerna är just styrande, påpekar Dolk.

    Barnens fria val eller att de väljer "rätt"?

    I avhandlingen synliggörs paradoxer som uppstår när barnen ska styras till att välja och göra "rätt" aktiviteter. Å ena sidan uppmanas barnen att göra egna aktiva val och å andra sidan styr pedagogerna barnens val genom att begränsa deras valmöjligheter. Samtidigt som pedagogerna försöker överbrygga könsmaktsordningen befäster de åldern som den avgörande maktfaktorn i förskolan.


    Nej, men det blir kaos om de vuxna abdikerar i skolan och låter barnen ta över.

    Problemet är inte om Sven och Göran leker med dinosaurier. Problemet blir om de inte får leka med annat eller om flickor inte får leka med dinosaurier utan hänvisas till dockvrån.
  • Xenia
    Anonym (Vh) skrev 2024-05-27 20:41:13 följande:
    Ibland får man använda ordet idiot till vissa 😂
    Du är inte helt frisk, du finns två kön pojkar o flickor som sedan blir män o kvinnor.
    Förstör inte barn, vi har tillräckligt psyksjuka i detta land 
    Jag vet inte om trådstarten är på allvar eller en trolltråd. Hursomhelst är det personangrepp att anklaga någon för att vara "idiot" och "inte frisk".

    Logiken brister. Det finns pojkar och flickor, ja. Och? Båda är barn och båda ska få klä ut sig till vad de vill och leka med vad de vill. Det blir man inte "psyksjuk" av.

    Du verkar faktiskt rätt okunnig och fördomsfull.
Svar på tråden Förskolan arbetar inte genusmedvetet, anmäla