Inlägg från: enfunderandeman |Visa alla inlägg
  • enfunderandeman

    Att vara den snyggaste i rummet

    tkisågildytebO skrev 2024-06-10 21:27:46 följande:
    Rätt gener är viktigt men inte alls. Jag tycker att man rätt ofta ser både män och kvinnor med otroliga förutsättningar, men den dåliga självkänslan lyser igenom och fläckar hela dennes utstrålning.

    Sen bryr sig långt ifrån alla, men har man drabbats av kass självkänsla och självförtroende bryr man sig.
     Kan säga att det inte stämmer, för rent logiskt. Innebär det att du fortfarande har dåligt självförtroende och självkänsla. Du tror att du bara duger om du är det. Väldigt sorgligt. Känner många som har det, men inte bryr sig. Tippar på att du är en väldigt ung person. Ju äldre man blir, desto mindre bryr man sig. Man blir mer trygg i sig själv.

    För övrigt, sjukt deprimerande tråd. Vart är vi på väg I detta land och samhälle? Tycker synd om kidsen idag.
  • enfunderandeman
    Klartsomvatten skrev 2024-06-10 23:15:46 följande:
    Att se riktigt bra ut är ett enormt privilegium i dagens utseendefixerade samhälle. Man har till och med bättre chans vad gäller jobb och så vidare.
     Gillar inte ditt inlägg, men du har tyvärr rätt. Och det är riktigt sjukt att dett har blivit så. Folk blir dessutom mer och mer dumma i huvudet.
Svar på tråden Att vara den snyggaste i rummet