Inlägg från: Anonym (Äpplet95) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Äpplet95)

    Social fobi/ångest tråd

    Jag har alltid varit en väldigt social och trevlig tjej som inte haft problem med det sociala. Nu har jag snart bott i min pojkväns stad i 3 år och känner mig väldigt isolerad. Är mest äldre på jobbet, ingen jag riktigt har kontakt med. Dålig kontakt med hans familj. Jag och min pojkvän gör sällan saker tillsammans. 


     


    vad har hänt? jag och killen skulle gå in i ett köpcentrum, det var folk överallt och jag fick panik, vi skulle äta buffé och liknande men jag klarade inte av det och fick typ springa ut. jag Hade gjort mig väldigt fin.

    nästa vecka ska vi äta middag med hans släkt/hans syster pojkväns släkt som jag absolut inte känner och jag har redan börjat bygga upp en inre panik. Att veta att det kommer vara fullsatt och sen vad vi ska prata om gör mig stressad. 


    Jag vet inte om det ligger i mitt liv generellt och att vår relation förändrats. Han har lämnat mig själv på en festival, hans mamma har skickat hem oss när vi velat hälsa på, hans mamma lämnade oss på ett rum där vi fick vänta tills de ätit klart. 


    Jag kan även komma med förslag, klä upp mig jätte fint och han säger liksom ingenting. får ingen bekräftelse eller uppvaktande. 


    Känner mig så klen och vågar typ inte göra någonting längre, ingenting känns rätt, inte ens min personlighet. Jag känner mig så liten och inte inkluderad. Det har varit mycket generellt men jag vet inte varför jag blivit såhär. 


    Jag har Aldrig liksom tänkt eller oroat mig. 
    En psykolog säger ju alltid också att man måste våga och utsätta sig i situationer, men har jag varit hemma 2 månader utan vänner, utan att göra något, eller får ett nej av min pojkvän på något vi kan hitta på så nöjer jag mig. Jag är bekväm. 


    Någon som känner igen sig? Vad kan det bero på? 

  • Svar på tråden Social fobi/ångest tråd
  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (-) skrev 2024-06-30 05:58:16 följande:

    Jag kan säga vad det är. Du är inte trygg med din pojkvän (av naturliga skäl, inte ditt fel) och du är inte bekväm med hur hans familj behandlar dig. Det har skett saker både med honom och hans familjs agerande mot dig som gjort att du börjat få sämre självkänsla och bli otrygg. Du är som mest trygg i hemmet där ni har era rutiner, där han också är som mest trygg. 

    Jag skulle tro att han är omedveten om (iaf till viss del) hur hans familjs sätt (låter inte helt friskt iaf i mina öron) får dig att bli otrygg då det här nog tyvärr är normen för honom. Det här tar tid att luckra upp. 

    Ledsen för din skull. Det är oftast inte andra, främlingar, du behöver oroa dig för utan det är de närmaste som kommit åt att skada dig och du vill inte ha mer bekymmer, därför reagerar ditt system så här. Tror jag iaf. 

    Ni har relationsproblem. Han måste ändras. Det är det viktigaste här. Hur relationerna sedan kommer se ut till hans familj måste också justeras på ett sätt där du kan känna dig trygg igen. 


    Tack alla! Vet dock inte hur jag ska bete mig socialt, har blivit jätte osäker och konstig. 
  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (r) skrev 2024-06-30 14:56:31 följande:

    Problemet är inte en social ångest utan ett dåligt förhållande.


    Oki tack! Men varför är jag så obekväm generellt/på jobbet i hans stad osv.
  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (r) skrev 2024-06-30 14:56:31 följande:

    Problemet är inte en social ångest utan ett dåligt förhållande.


    Hur ska jag bete mig socialt kring alla dessa, tänk om jag får panik och tankar kommer upp om allt.
  • Anonym (Äpplet95)

    Tack alla! Får försöka söka jobb i min stad och få in att jag går ut på rutin bland folk.

    var ute idag med mina vänner men märkte att jag blev bitch blickad av servitören, har även blivit bitch blickad på jobbet av en kollega när jag vände mig om. Vad är felet? vågar snart inte kolla någonstans. och nej detta var inte en inbillning.

  • Anonym (Äpplet95)

    Vill inte ens träffa mina vänner Längre, inte ens den där känslan av att fixa sig gör mig glad och taggad. Ingenting spelar roll för mig, allt kan kvitta och bara vara. 

  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (-) skrev 2024-07-19 16:30:22 följande:
    Kommer tyvärr finnas alltid människor som bitch blickar. Har problem med sig själva. Bortse från dem. Ignorera dem. Deras intelligensnivå kan vara låg. De kan projicera utåt då de inte har den normala impulsen att låta bli. De flesta främlingar är inte så. Du har blivit utsatt för en icke öppen kommunikation, dialog för länge av en del personer i ditt liv (kollegan på jobbet, din pojkvän, pojkvännens mamma?). 
    Tack alla snälla och för din kommentar. tror också jag är sönder nötad Med skit. jag ligger bara inne om dagarna för det mesta, medan mina vänner är med sina pojkvänner och underhåller sig. Kommer nog tyvärr fortsätta såhär, måste ta tag i livet igen. Känner inte igen mig själv. 
  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (-) skrev 2024-07-19 16:51:48 följande:
    Du behöver ta tag i det och tro du förtjänar ta tag i det och må bättre, för det gör du. Man tänker skevt när man mår så här dåligt som du gör. Det kommer inte lösa sig av sig självt. Finns ämnen i hjärnan som du kan ha brist på och de lever då sitt eget liv när det här väl har börjat och gör det här bara sämre för dig. Du kan inte hjälpa det. Det här är inte ditt fel. Du har inget att skämmas för. Det är inget fel på dig. Det här inte du. Inte ditt normaltillstånd. Det är hjärnan som spökar, som blivit sjuk, den har kommit av banan, den kan komma på igen med lite hjälp.
    Jag vill tipsa dig att ringa din vårdcentral och där kommer du i kontakt med en sjuksköterska som kan hjälpa dig, ex boka in dig till deras läkare, kurator, psykolog. 
    Kram

    tack! Ett exempel, killen kommer hem från jobbet , jag har suttit inne hela dagen, sminkar mig och gör mig ändå fixad till kvällen, frågar killen om han vill gå ut och äta osv. Ger honom två förslag och det blir inte det jag vill. slutar med att jag får tårar i ögonen Och känner mig uttråkad. Tror inte han fattar hur mycket jag verkligen vill göra saker. 


    har såklart vänner Men de har också liv med sina partners och har fullt upp. 

  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (-) skrev 2024-07-19 22:18:19 följande:

    Sista sak om det är så att det är han som  mår dåligt men blivit van vid det att det är hans normala går det inte att du fortsätter offra ditt eget mående till det att han tycker också du borde söka hjälp. Statistik visar (och egen erfarenhet) att killar och män söker psykiatrisk vård mer sällan. Kulturen vi har? Han kan alltså bara gå i det. Jag har känt flera killar som är så. De tar inte det steget själva. Han märker inte att du piffat till dig. Han anstränger sig inte för att ni ska gå ut tillsammans. Det låter för mig som avtrubbat. Han får ta ansvar för sig. Du för dig. Den här tystnaden. Den här att han inte ger till dig påverkar dig negativt. Jag skulle tro att det är alla de här tråkiga omständigheterna (de här personerna; arbetskamrater, relationen till honom, hans mamma, den främmande staden) som ger dig ångesten och depressionen. Jag vill tro att det här de här andra personerna som är de som har problem med sig själva. Personer som själva mår bra ger av sig till andra, positivt till positivt. Du har dragits ner i deras spiral. 

    Om du kan resa hem där du känner dig som innan allt det här hade jag gjort det, till de andra personerna i ditt liv som kan vara ditt stöd. Du behöver få in annat än det som inte ges, få det från dem och få det från dig själv. 

    Snälla du kontakta sjukvården, du ska inte behöva må så här. 


    har pratat med en psykolog som berättade att man måste utsätta sig själv även om man är isolerad och mår dåligt för att kunna ändra på sitt beetende och mående. 


    så i helgen ska jag gå ut med några gamla vänner för att försöka få tillbaka mitt sociala jag, men jag är jätte nervös. Får panik när det är mycket folk ute öppet på restauranger osv. Men jag måste ju nu utsätta mig, kan Inte ställa in igen. Detta är ju sådant jag gillar egentligen. 

  • Anonym (Äpplet95)

    Saknar mitt gamla jag och kommer inte ha någon ork alls, orkar verkligen inte :( vet inte heller om jag kommer klara av och Följa med dessa vänner till en storstad. från att sitta isolerad till att gå ut bland allt folk 

  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (-) skrev 2024-07-26 08:20:34 följande:
    Jättebra! Hoppas det var lyckat, annars är det bara för dig att öva upp det, ta det steg för steg, gå framåt. 
    Försökte idag, det gick bra men jag får verkligen panik och är rädd att det syns utåt och tror tyvärr det syns utåt. Med blicken, beetende osv. Vill inte känna mig granskad 
  • Anonym (Äpplet95)
    Anonym (-) skrev 2024-07-27 09:18:17 följande:

    Det var jättebra och strongt gjort av dig att du försökte, ge dig en klapp för axeln för det, det är alltid svårast i början, och det är okej om det syns, ingen annan är perfekt där ute, vet han i mitt liv med social ångest, han hatar också uppmärksamhet, det har varit situationer i hans liv, person i hans liv som gjort det till något negativt, medan jag är normal i det, ser inte uppmärksamhet som neg eller positivt, och det finns de pga positiva erfarenheter ser det som bara positivt. 
    Det du känner kommer någonstans ifrån och har inte rätten att äga dig längre. 


    Det jag vet om hans nyckelperson till hans sociala fobi är att den här personen är i mångt och mycket en mobbare. Det har varit en taktik från dennes sida att peka ut och göra så man ska skratta åt han eller skälla på han och så ska andra se på (förstärkt förudmjukelse), ända sedan barndomsåren.

    Första gången jag märkte av hans sociala fobi var när jag råkade göra något fel när vi var ute, blev ett liv av det (jag tappade något och det gick sönder). Han bara stod och stirrade anklagande, strängt, och stelfruset på mig, erbjöd sig inte hjälpa till, sa inte det var lugnt osv. Kände inte igen honom öht. Jag kom från omständigheter där man genast sa nämen kära nån, hur gick det? är du okej? och börjar hjälpa till. Eller säger det kunde lika gärna ha varit jag, eller herregud det är väl inget, tänk på mig som är så klumpig...  Så tycker jag respektive ska reagera. Men han reagerade som om han nu var min mobbare, nu var det hans tur, nu skulle jag få känna på vad han fått känna, så han lärt sig. Han gjorde ingen skillnad på vad som var meningen skulle hända eller att det råkade hända. Det var lika hemskt ändå. Så är det ju inte. 


    Idag när något händer reagerar han inte på samma sätt då han kommit underfull med vem och vad och vilka situationer som orsakat den sociala ångesten. 

    Du har inte haft det här innan i ditt liv varför jag skulle tro på att det är din sk nya familj , din partner, hans familj, din "jobbarfamilj" (otrevliga tantan på jobbet), de här blickarna du beskriver som är från människor som jag är säker på själva har problem, som får dig att ha utvecklat social fobi. 

    Snälla fortsätt försök och ha med dig vänner som du vet du kan lita på och som reagerar på ett snällt sätt om du skulle råka göra eller säga något som ökar på din sociala ångest, det är de personerna du kan behöva ha som en sköld i början. 


    Tack! Ska jag vara helt ärlig nu så funkar det inte, alltså jag tar mig till saker jag måste till osv. I vardagen men jag kände verkligen ingenting När vi väl umgicks jag och min sambo. 


    har inbokat en resa med vännerna, älskar att resa utomlands men nu känner jag mer att jag inte vill längre, det spelar ingen roll. 


    När jag väl gör något så ser jag ingen glädje i det, vet inte om jag kommer klara att börja om i min hemstad själv. vet inte om jag kommer klara allting på nytt. 


    finns flera, specifikt då killar som skriver till mig, finns en kille som genuint vill träffas och skriver till mig dagligen och bryr sig, men jag orkar inte! Kan gå flera dagar innan han får svar. 


    finns saker jag planerar in, men jag orkar inte eller känner mig inte tillräcklig. 

Svar på tråden Social fobi/ångest tråd