Inlägg från: Anonym (-) |Visa alla inlägg
  • Anonym (-)

    Vad föredrar ni tjejer? Manligt eller mer pojkigt utseende?

    Manligt utseende i regel. Finns dock vissa undantag. 

  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 03:38:16 följande:

    ">

    Den där killen såg ju rätt pojkig ut på båda bilder. En junior som tilltalar fjortistjejerna i första hand. 
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 03:47:07 följande:
    Nu är väl androgyn/ maskulin/ pojkaktig skilda saker?
    Mellan androgyn och maskulin är det ingen skillnad 
    Jag pratade inte om androgynitet utan om att se barnslig (pojkaktig) ut gentemot manlig. 
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 03:54:50 följande:
    Det är väl en tolkningsfråga hur man betraktar androgyn/ pojkaktig isf. Är det samma sak för dig?
    Nej, det är inte samma sak i mina ögon.

    Och nu pratade trådskaparen specifikt om pojkaktiga utseenden gentemot maskulina så..
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 04:02:59 följande:
    Ja, och och videon jag länkade berättar vad ett attraktivt manligt utseende innefattar. Skarp käklinje (maskulint, men kan även vara androgynt) är att föredra i stället för pojkaktigt= rund käklinje som jag tolkar det.
    Det är hans uppfattning av det hela. Min egen är en annan. Ingen av killarna på bilden ser androgyn ut ur mitt blickfång. De har båda ett pojkaktigt, mer pubertalt utseende. 
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 05:12:10 följande:
    De beskrivs som androgyn i videon.
    Och jag bryr mig inte som sagt. Tycker inte själv att dina exempel såg androgyna ut utan snarare pojkaktiga och outvecklade pga låg ålder. 
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 05:20:02 följande:
    Det är ju din tolkning av androgyn/ pojkaktig.
    Ja, och det är också forumets kvinnliga medlemmars åsikter som efterfrågas i tråden. 
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 06:19:03 följande:
    Är det här ditt sätt att säga att mina synpunkter i ämnet är värdelösa?
    Det är mitt sätt att säga att det är kvinnors åsikter i tråden som är viktiga i första hand, vilket trådskaparen också redan hintat om.
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 17:22:54 följande:

    Det jag skriver är att det faktiskt finns forskning över vad som anses attraktivt/ icke attraktivt (både för män och kvinnor). Det existerar en bestämt uppfattning vad som anses attraktivt baserat på fysiska drag som kan spåras tillbaka till kost/ hälsa/ testosteron. Sen så kan även någons utseende avslöja eventuella sjukdomar/ testosteron, men även personlighet som introvert/ extrovert, depression och psykopati. Det här är forskning enbart baserat på personens stillbild. 


    Borde vara intressant för tråddeltagarna och ts. Jag finner utseende intressant/ trådens ämne intressant och tror att fler saker om individen kan avslöjas i framtiden baserat enbart på det. Vet inte vad du bidrar med själv?


    Jag bidrar med som trådstartaren efterfrågade - kvinnliga åsikter om vad som är manligt och utseendemässigt åtråvärt. Till skillnad från dig. 
  • Anonym (-)
    Anonym (Typen) skrev 2024-07-07 22:05:07 följande:

    Har du läst det jag skriver egentligen? Du verkar mest vara ute efter att tjafsa av någon anledning.


    Jag började med att försöka skriva en kortare förklaring av det jag tidigare skrivit men insåg att du inte skulle begripa något där heller.


    Bryr mig inte om dina förklaringar. Tråden frågar efter kvinnors svar om vad de föredrar och du drar in oväsentligheter om androgynitet. Sluta tjafsa själv, svara mig inte mer. Du är bara tröttsam.
Svar på tråden Vad föredrar ni tjejer? Manligt eller mer pojkigt utseende?