Inlägg från: Anonym (Hmm) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hmm)

    Folk är krävande och dåliga att lyssna!

    Eller så är det att folk har så fullt upp med sina egna liv och få ihop allt. Jag menar när man var yngre innan man hade barn och hus och andra större förpliktelser var ju tillvaron jämförelsevis simpel så det fanns ju både mer tid och energi för andra. Så absolut skulle man jämföra nu med då så är ju upplevelsen att folk brydde sig mer förr. Nu har de ju fullt upp med sitt. 

    Vi lever ju i ett väldigt stressat samhälle, där man dessutom alltid är tillgänglig. Att vilja vara ifred är nästan en hädelse, och folk blir kränkta om man för en kväll struntar i samtal och meddelanden "varför svarar du inte för!!!??". Hur ofta är det okej att bara säga att man inte orkar? 

    Sen för övrigt är väl detta problem mer eller mindre något man har tyckt i alla tider, " var är samhället på väg!?". Det har med åldern att göra ;) sen upplever jag dock inte att folk generellt är mer själviska eller egoistiska än förr, mer stressade absolut, men däremot brukar trevligt och lugnt bemötande och respektfull attityd generera detsamma tillbaka så blir man ständigt dåligt bemött av andra bör man kanske fundera över hur man själv bemöter andra?  

Svar på tråden Folk är krävande och dåliga att lyssna!