• Anonym (Saknar)

    Vad säger Facebook-ettiketten om det här..?

    Om man har en Facebookvän, som man haft mycket kontakt med (bara över Facebook och Messenger) i flera år. Allt från att diskutera allvarliga ämnen på Messenger sent på nätterna, till att skratta åt varandras roliga memes. Och även visat en del personligt intresse för varandra, t.ex. som att han har sagt att jag ser bra ut på bilder, och att han har saknat mig när jag inte har varit där på några dagar. 

    Sedan tar personen plötsligt bort sitt konto (både på Facebook och Messenger), utan någon förvarning eller förklaring. Ska jag tolka det som att han inte vill ha något med någon av sina Facebookvänner att göra mer? Inklusive mig, då. Eller är det OK att ta reda på kontaktuppgifter som han inte själv har lämnat ut - t.ex. hans jobbmail, eller hemadress (det gjorde jag för övrigt för länge sedan...), och skicka ett mail eller brev och fråga om han vill ha fortsatt kontakt på andra sätt? Eller gör jag bara bort mig?

  • Svar på tråden Vad säger Facebook-ettiketten om det här..?
  • Anonym (r)

    Ja, du gör troligtvis bort dig. Om det är av säkerhetsskäl som han hastigt tagit paus från sociala medier blir det ett väldigt grovt övertramp att kontakta på sätt som han inte godkänt.

  • Anonym (S)

    Tjaa, ingen dör väl av att skicka ett kort sms och bara fråga om allt är ok? Blir han sur så upplys om att det inte är så jävla fräscht att bara försvinna utan ett ord heller.

  • Anonym (r)
    Anonym (S) skrev 2024-07-20 15:32:33 följande:

    Tjaa, ingen dör väl av att skicka ett kort sms och bara fråga om allt är ok? Blir han sur så upplys om att det inte är så jävla fräscht att bara försvinna utan ett ord heller.


    Jobbmail eller hemadress som inte getts ut... Nej, TS har ingen aning om varför personen försvunnit vilket gör det "inte så jävla fräscht" att faktiskt använda uppgifter som inte är ok:ade. Att då bli t.om bjäbba emot... tja inget förvånar mig längre i dumhet
  • Anonym (Block)

    Han har väl blockat dig. Då är det grov stalkervarning att försöka ta kontakt på annat sätt.

  • Anonym (Hmmm ...., ,)

    NEJ, det är absolut inte okej att kontakta honom på sätt som du letat upp på egen hand. Varför har du ens gjort det? Lite obehagligt kan jag tycka. 

    Av någon anledning vill han inte ha med dig att göra mer, respektera det.  Annars kommer han höra av sig.

  • Anonym (Saknar)
    Anonym (Block) skrev 2024-07-20 15:40:39 följande:

    Han har väl blockat dig. Då är det grov stalkervarning att försöka ta kontakt på annat sätt.


    Nej det har han inte. Jag har kollat det med mitt trollkonto (som han inte känner till) och han finns inte kvar då heller. 
  • Anonym (Saknar)
    Anonym (r) skrev 2024-07-20 15:37:06 följande:
    Jobbmail eller hemadress som inte getts ut... Nej, TS har ingen aning om varför personen försvunnit vilket gör det "inte så jävla fräscht" att faktiskt använda uppgifter som inte är ok:ade. Att då bli t.om bjäbba emot... tja inget förvånar mig längre i dumhet
    Du tycker inte att det är dumt att bara försvinna för gott då, så där utan ett ord eller en förklaring? Efter flera års regelbunden kontakt?

    Jag vet i alla fall att han inte är avliden (då hade någon anhörig som hade inloggningsuppgifterna kunnat ta bort kontot), för han är kvar på Ratsit efter över en månad.

    För övrigt anser jag, att även i sådana fall där man ger sina inloggningsuppgifter till en anhörig, så att denne ska kunna ta bort kontot om man avlider, så bör man ge instruktioner om att denne ska skriva ett inlägg om vad som har hänt, och låta det stå ett par veckor innan man tar bort kontot. Och inte bara lämna vännerna att undra vad som har hänt. Man kan faktiskt bygga känslor även med en människa som man bara känner över internet, om man har regelbunden kontakt. Och känna oro och saknad. 
  • Anonym (Hmmm ...., ,)

    Du har kollat upp hans jobbmail, hans hemadress och skaffat ett trollkonto för att hålla koll på honom. Allt utan hans vetskap. Jag gissar att han har upptäckt det och blivit rädd för dig. Därav har han helt raderat sin facebook. Lämna honom ifred så han slipper byta jobb och flytta också.

  • Dexter dot com

    Ville han ha kontakt med dig hade han ju informerat om att han ska ta bort sitt konto och frågat om ni ska hålla kontakten på annat sätt vilket han inte gjort så låt honom vara!

  • Anonym (Enkelt)

    Han vill inte ha med dig att göra.

Svar på tråden Vad säger Facebook-ettiketten om det här..?