Anonym (Esen) skrev 2024-08-17 13:45:16 följande:
Det betyder väl mycket för tjejen att ts visar att han är beredd på att åka till hennes land när det finns saker hon vill dela med honom där?
Även om hon inte känner brudparet nära så är det ändå ett bröllop hon är bjuden på och som hon vill gå på och ha med sig sin partner till.
Han behöver inte åka enbart för bröllopet, de kan passa på och umgås med hennes familj och vänner. Bröllopet kommer inte kosta honom något extra att gå på, finkläder har de flesta och present behöver han inte köpa, det står ju tjejen för.
Men det kommer vara värdefullt för henne att han kommer och han visar att hon, hennes familj, hennes vänner, hennes hemland och saker hon vill göra också kommer vara prioriterat, och inte bara hans/deras liv i Sverige.
Jag vet inte vad det betyder för henne, det vet ingen av oss i tråden. Därför kan man inte jämföra med den andra tråden som är helt andra förutsättningar dessutom