VLCD - besviken på resultatet
Nu har jag gått på en VLCD-diet i en månad. Jag har lagt till lite protein i form av räkor eller kycklingfilé i mycket små portioner en gång per dag som inte har tillretts med något fett ( använder airfryer).
I övrigt har jag inte fuskat på något sätt utan bara ätit Allevos soppor och bars enligt instruktionerna.
Jag äger ingen våg men jag ser att jag är smalare runt midjan och i ansiktet och kläderna sitter lite lösare.
Jag läser om personer som har gått ner 20 kilo på åtta veckors kur men jag kan inte se att jag kommer att göra det.
Jag ska självfallet fortsätta kuren i 8 veckor och sedan tänkte jag börja med grönsaker och protein till lunch.
Gör jag något fel? Jag vill helst inte utesluta proteinet eftersom jag lätt får migrän annars.
Jag har gått promenader och tränat lite hemma men inte varje dag eftersom jag är rätt matt.
Jag har alla tecken på ketos så den delen verkar fungera.
Jag har Hypotyreos som jag medicinerar för. Kan det vara därför? Jag började gå upp i vikt när jag fick problem med sköldkörteln och har svårt att gå ner trots att läkaren har ökat dosen Levaxin.
Jag vill inte ha svar om hur man går ner i vikt på andra sätt , tro mig jag har provat allt. Nu provar jag det här som en sista utväg. Jag vill inte heller ha svar om Hypotyreos. Jag har kontakt med läkare om det som är bra.
Jag skulle vilja läsa om andras erfarenheter av VLCD och kanske få lite tips och råd om själva dieten.