Inlägg från: Anonym (Lägg av) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lägg av)

    Orolig över längd

    Finns gener som är recessiva, barn kan bli långa trots att de har korta föräldrar om det finns folk på nån sida av din släkt som är lång. Sedan så kan han träna också.

    När jag var liten var mamma orolig på samma sätt, jag fick hormonsprutor så att jag inte skulle få mens så jag kunde bli längre dvs hinna växa. Hon tvingade mig genom det här pga hennes personliga längdkomplex. Så vad än du gör snälla gör inte en grej av din sons längd om han själv inte bryr sig.

    Hade inte min mamma hormonbehandlat mig för att göra mig längre (jag blev inte det) så hade jag kanske inte sett min längd som något negativt. Men det har hon alltid gjort för hon är kort. 

  • Anonym (Lägg av)
    Anonym (Karin) skrev 2024-08-09 16:53:20 följande:
    Låter ju hemskt! Hur lång är du? Hur kunde läkare ens gå med på nåt sånt??
    Typ knappt 160, visade sig senare när jag mötte en annan läkare att om jag inte hade fått de här sprutorna hade jag kunnat växa normalt och bli kanske 165 men de här sprutorna gjorde att även efter att jag fick min mens så slutade jag växa helt. När det vanligtvis är så att tjejer växer iaf 5-10 cm till efter deras första mens.
Svar på tråden Orolig över längd