Inlägg från: Anonym (om) |Visa alla inlägg
  • Anonym (om)

    Särbo hur länge?

    Anonym (Sambo.nu) skrev 2024-08-29 00:30:25 följande:
    Särbo hur länge?

    Har träffat världens bästa man. Båda känner att detta är helt rätt. Vi har varit tillsammans nu i 6 månader. Grejen är att vi bor ca 14 mil från varandra så vi kan bara träffas helger. Och ibland går det två helger emellan pga jobb och så. Det tär på oss, mest mig som är en extrem övertönkare. Vi tänker ju helt klart att vi ska flytta ihop, men det kommer dröja minst två år. Jag har en 18 åring hemma och hon kommer säkert inte flytta än på två år. Frågan är hur vi/jag ska stå ut med den väntan. Hur orkar man leva särbo i två år. Jag mår redan dåligt av det. Vi skriver massor till varandra hela dagarna, vi ringer flera gånger i veckan. Men ändå jobbigt. Och vi är ju inte 20 längre heller, åren går och man blir äldre. Jag är 49 och han 51. 

    Hur länge har ni varit särbo, och då frågar jag främst dom som inte kan träffas bara så en em. 


    Jag fattar inte att man kan börja tro att allt är så rätt när man varit tillsammans bara 6 månader och under den tiden endast träffas några ggr per månad. Då är man ju fortfarande i förälskelse/fantasifasen och känner inte varandra egentligen alls. Att skriva till varandra är ju inte ens i närheten av att dela liv och vardag och se varandras rätta jag. 

    Och att i det läget börja planera för flytt till en helt annan stad och samboskap tycker jag är naivt. Och i synnerhet för en person i 50-årsåldern som borde ha lite mer erfarenhet än att tänka så. 
  • Anonym (om)
    Anonym (Sambo.nu) skrev 2024-08-29 09:03:13 följande:
    Vi har i omgångar träffats jättemycket. Påskveckan tex, då hade han massa ledighet att ta ut. Jag tog nån extra dag. Då var han här. Har hänt att han kommit hit en dag mitt i veckan med och åkt på morgonen. Han kan ibland styra över sina arbetsdagar. Jag hade semester midsommarveckan,  den tillbringade jag hos honom. Semestern nu, vi hängde ihop nästan hela semestern. Så vi har lärt känna varandra massor speciellt nu under sommaren. Tror att man känner när det är rätt. 
    Mmm, du tror säker att det du känner är kärlek och att allt kommer att fungera. Men ni känner inte varandra egentligen, och för mig skulle det kännas vanligt att flytta så långt för ett samboskap. Även som den andra parten skulle jag dra i bromsen, att någon jag känt i 6 månader skulle vilja flytta så långt och flytta ihop så snabbt. 
Svar på tråden Särbo hur länge?