Inlägg från: Alice10noah15 |Visa alla inlägg
  • Alice10noah15

    Vem är pappan?

    För 3 veckor sedan födde jag en dotter.
    fick veta i november 23 att jag var gravid. 

    haft ett kk förhållande i 7 år med en man som sagt han är steril, och vi har kört oskyddat sen dag 1. 

    i sep/oktober träffade jag min kk men börja även gå på date med en andra.

    min kk och jag bestämde att vi skulle ta en paus om jag ville satsa på den nya mannen. sagt å gjort. 
    vi träffades några gånger var intima och i november blev ett positivt test. 

    nu är det så att kk är en svensk man men mannen jag dejta är från Nigeria.
    min dotter är vit, för vit om det skulle vara pappan från Nigeria. 

    (han finns inte med i bilden, då han var otrogen när jag var gravid) men ändå 
    finns där någon chans att den sterila kk är pappa? 


     

  • Svar på tråden Vem är pappan?
  • Alice10noah15
    Jsmhoshm skrev 2024-08-31 16:12:38 följande:

    Har kk steriliserat dig eller tror han bara att han inte kan få barn eftersom det aldrig hänt med andra kvinnor? Många tror dom är sterila efter ett förhållande utan barn men det inte är så.Även om chansen är liten så kan man även blir fertil igen trots sterilisering då kroppen kan läka ihop det igen. 

    Det finns en liten liten chans att få ett barn med helt vit hud när man har mörkhyad förälder. Man kan aldrig veta helt. 

    Det är viktigt att ta reda på det med faderskapstest. Barnet förtjänar att veta. Vet några fall där det annars blivit så fel. Män som får betala underhåll ett helt liv, skapat en relation och sedan hat barnet fått veta i vuxen ålder att det var fel pappa. Och man kan ju tänka sig hur det känns för barnet.


    Exakt så som du säger !
    nej han hade någon inflammation i testiklarna och läkaren påstår han blivit steril av det. jag har inget bevis på att han är steril men min dotter har noll drag av afrikanen.

    tack för ditt svar 🙏🏻
Svar på tråden Vem är pappan?