Anonym (Ava) skrev 2024-09-04 09:12:02 följande:
Vi stannade vid två just av de anledningar du beskriver.
Jag har fått jobba med min längtan och det är en process i sig. Men det hade verkligen inte blivit bra!
Jag tror att vi båda hade varit frustrerade och känt att vi tagit oss vatten över huvudet. Barnen har påbörjat aktiviteter lite smått och vi har en vardag som funkar. Ena barnet har utmaningar i skolan som kräver att vi planerar och är "på" kring läxläsning. Vi arbetar inte heltid båda två men har ändå en ekonomi som tillåter oss det liv vi önskar idag. Inga utsvävningar men vi har en trygg och bra bil, kan besöka nöjesparker och sådana "klassiska" utflyktsmål på sommaren. Behöver inte vända på slantarna.
Det skulle också urholkas en del av ytterligare en föräldraledighet och förmodligen ganska många år därefter där vi jobbar kanske 80% båda två. För att återigen kunna ha den vardag som vi vill ha med familjen.
Längtan är inte bara att stänga av. Men jag har förhållt mig till det som att det mycket handlar om att det blir så definitivt. Att jag inte någonsin mer kommer vara gravid och gå till barnmorskan. Sniffa på en nyfödd. Nu är jag precis 40+ och inser att "jag" inte kommer göra det mer men det är heller inget måste. Jag har hittat en bra plats i det. Jag har syskon som säkert kommer bli föräldrar så småningom, mina barn har kompisar som har bebisar hemma. Om det är en BEBIS jag vill lukta på så finns liksom möjligheten till det.
Vi har inte ångrat oss. Som kvinna är det förmodligen svårare att släppa pga hur våra kroppar funkar och hur vi är inställda (fullt logiskt) att längta efter att bli befruktade osv. Men för oss fick logiken och vår omsorg om de barn vi redan har råda.
Vad fint du skriver med, vi har ju lite samma. Två barn och kvarvarande besparingar trots föräldraledighet gör att vi kan åka på utflykter och resor rätt obehindrat. Låta barnen ha aktiviteter som de vill. Och vi kan vara närvarande hela tiden. De kan alltid veta att vi har tid och pengar.
Men ändå kan jag få en sorg över att det är slut då, inga fler barn men nya tankar om vilka de är, inga fler ultraljud, inga fler stickor med plus, inga fler små. Det är ju något jag tror jag måste jobba med känslorna kring med, när vänner skaffar tredje barnet och fler.
Men som sagt är det ju mer än mina känslor som gäller här med.