Inlägg från: Anonym (D) |Visa alla inlägg
  • Anonym (D)

    Pressad ekonomiskt av ex, behöver juridisk hjälp

    Misstänker att betalningen på lånet blir 7000 kr, och själva lånet är betydligt högre.

    Vad är lånet på? Är det på t.ex. bil eller någon annan pryl kanske det går att utmäta just den. 

    Kontakta kronofogden och rådgör. Du sitter ju troligen på information om vad han tjänar, vilka ägodelar han har m.m. Kronofogden kan hjälpa dig med hur du kan kräva honom på pengar, och har de information om utmätningsbara saker och inkomst från början lär de inte blint köpa det han säger.

    En annan sätt är givetvis att utöva lite påtryckning. Vill han att hans familj och vänner ska få höra att han inte betalar sina lån och vägrar att försörja sitt barn? Vill han att hans arbetsgivare ska kontaktas av kronofogden?

    Kontakta gärna också kvinnojouren. De borde kunna hjälpa dig med stöttning och rådgivning. Det är inte första gången de hör om ekonomiskt våld, så de har säkert erfarenhet av det. 

  • Anonym (D)

    Hur stort är lånet totalt? Verkar som lånet står på er båda, men att bara du bryr dig om att betala, stämmer det?

    Har du någon form av bevis på att lånet togs för att lösa andra lån för ditt ex? Kan du annars lycka få någon form av bevis via sms eller inspelning av ett samtal?

    Finns det farföräldrar som du skulle kunna kontakta och har de eventuellt pengar? 

Svar på tråden Pressad ekonomiskt av ex, behöver juridisk hjälp