Vad tycker ni om namnet Delphine?
Ska barnet ha det franska efternamnet? I så fall kan det funka, för Delphine är ett fint namn i Frankrike. Med ett svenskt efternamn blir det bara konstigt. Men om ni räknar med att hon ska leva sitt liv i Sverige, så skulle jag nog rekommendera ett svenskt förnamn i vilket fall som helst. Det gör att hon blir sedd som svensk. Inte för att det är något FEL att vara fransyska, men det underlättar alltid att flyta in i det land där man lever så mycket som möjligt.
Sedan beror det väl på vad man tycker om delfiner, också. I och med att namnet är så ovanligt i Sverige, så kommer alla nya bekantskaper direkt att koppla till det havslevande däggdjuret. Det går inte att jämföra med Björn eller Ulf, för de är så etablerade att knappast någon tänker på respektive djur. När man hör namnet Varg gör man däremot det, det är ett knasigt namn tycker jag. Arn, Lo och Falk är på gränsen, Orm är hopplöst idag när alla tänker på det slingrande djuret och inte på drakar (som på vikingatiden, när namnet Orm var vanligt).
På sista tiden har jag läst ganska otrevliga saker om delfiner, att de inte är så snälla som många uppfattar dem som. T.ex. kan ett gäng unga hanar driva bort en ung hona från flocken, och sedan vakta henne i flera dagar och turas om att våldta henne. Usch.