Svårt med läxhjälp
Vilken årskurs gäller det? Det är faktiskt helt ok att säga att du inte kan eller att ni gjorde detta annorlunda på din tid och sedan ta itu med läxorna tillsammans.
För de lägre årskurserna så brukar uppgifter komma med ganska ingående metoder och förklaringar att följa. Din del av läxhjälpen behöver kanske bara vara att noga läsa igenom instruktionerna tillsammans med barnet och sedan uppmuntra och peppa barnet att göra ett steg i taget.
För högre årskurser kan Chatgpt ge förvånansvärt bra förklaringar att använda i alla fall som startpunkt. Kan även ge bra sammanfattningar, instuderingsfrågor, förhör etc som kan hjälpa vid plugg. Här gäller det förstås att använda AI för att plugga mer effektivt och förbättra inlärningen - inte låta det göra jobbet åt en.
Kolla med skolan om de erbjuder läxhjälp eller överväg att betala någon som kan göra det.