• Tukt

    Tappat all tillit till män

    Det som kommer upp på Familjeliv eller det folk skvallrar om i fikarummet är ju undantagen. Varför? Jo för att det är det som är intressant.
    Att bilda sig en uppfattning om livet på en grund av undantag är kanske inte så lyckat.

  • Tukt
    Anonym (Logistik) skrev 2024-10-02 20:39:35 följande:

    Vilka är den typen då? 
    Jag har hört att män ofta bedrar när kvinnan är inlagd på sjukhus eller gravid. Väldigt uppmuntrande!


    Det sägs att män som är snygga och charmiga ofta är otrogna, men jag har sett män som varken är det ena eller andra, göra massa försök när de fått lite i sig. Jag har haft flera äldre attraktiva och oattraktiva män som försökt ragga upp mig, trotts att de varit gifta. 


    Vad ska man tänka? Att man har en bra man för att han inte lyckades ragga upp någon annan kvinna? Jag har haft både attraktiva och mindre attraktiva, men det är egentligen ingen skillnad på dem, förutom att de snyggare har större möjlighet att lyckas. Alla är otrogna om de kan.

    Om sanningen ska fram betedde sig den som man minst kunde ana allra värst. 


    Vad är "ofta"?
    .
  • Tukt
    Anonym (Logistik) skrev 2024-10-02 21:10:11 följande:
    Blev lite fel, menade att det är vanligare att attraktiva är otrogna för att dom får fler möjligheter.

    I många fall behöver dom inte ens anstränga sig eftersom kvinnor raggar på dom.
    Fast du skrev ju att du "ofta" hört att män är otrogna då kvinnan  är gravid.
    Det är det som låter konstigt i mina öron. För vad är ofta?
    Är det samma historia dö hör om "ofta".
    Eller är det att av de drygt 100 000 barn som föds varje år, så är papporna otrogna i majoriteten av fallen?
    Är du säker på att de du hört om, inte berättas om för att de avviker från normen?
  • Tukt
    Anonym (Logistik) skrev 2024-10-02 21:46:20 följande:

    Med ofta menar jag ? en av dom vanligaste orsakerna ?

    Nej, jag har både läst och hört om det mycket irl. 

    https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2615991/Got-kids-Youre-likely-cheat-Having-children-main-reason-commit-adultery-82-cent-male-cheaters.html


    1: Det var en engelsk undersökning i mindre seriös brittisk tidning.
    2: Det stod inget om sjukhus eller graviditet, utan att det var vanligare att man var otrogen om man hade barn än när man inte hade det.
    3: De flesta vuxna i relationer har barn.
    4: I den mån män togs upp, så var det att 30 procent var otrogna för att de inte fick sex hemma. Annars berördes in kön alls.
    5: Men framför allt, det är en gammal undersökning gjord av otrohetssajten Victor MIlan som har affärsidén att man ska vara otrogen.

    Ringer det kanske en liten klocka?
Svar på tråden Tappat all tillit till män