• Livshopp2025

    40år och IVF

    Nervernautanpå skrev 2025-02-21 18:34:17 följande:
    Nä, det är sant. Det är mycket som ska klaffa. Tänker ibland att det är sjukt hur endel människor bara "råkar bli" gravida, när man själv har lärt sig den hårda vägen att det ska vara så exakt på rätt dag i månaden, allt ska stämma och spermierna ska passa ägget och stjärnorna ska stå rätt på himlen och så vidare... 
    Ja, blir det barn till slut så blir det i alla fall en väääääldigt efterlängtad unge.
    Ja exakt! När man vet allt som ska klaffa är det rent otroligt att det bara kan "råka" hända - och att alla processer går rätt från början till slut under hela fostertiden. Det kan faktiskt t.o.m. vara lite provocerande att rent olämpliga personer får barn efter barn som de ändå inte vill ha medans andra som skulle bli världens bästa föräldrar får kämpa så hårt och inte ens få några garantier för att det i slutändan ska lyckas.

    Ja, håller med! Otroligt efterlängtad!
  • Livshopp2025

    Gör eller äter ni något speciellt (förutom den medicin som ingår i protokollet) för att öka chansen att lyckas med IVF? Eller undviker något?
    Jag tänker på saker som akupunktur eller någon diet eller särskilda livsmedel osv.
    Känns som att internet är översvämmat av sådant och vore intressant att höra om ni fastnat för något och om det funkar.

  • Livshopp2025
    Nervernautanpå skrev 2025-02-25 12:01:23 följande:
    Åh, nej vad tråkigt. Känner med dig 💔
    Tack ❤️
    Känns så tungt och tomt just nu. Hoppades så mycket.

    Hoppas på bättre resultat för dig nästa vecka! 🥰
  • Livshopp2025

    Tack för er empati när jag skrev senast om att jag testade negativt. Jag blev så ledsen och orkade inte riktigt engagera mig i något som hör till den här processen på ett tag utan har försökt fokusera på att återfå glädje och energi. Nu har jag påbörjat mitt sista försök, ska på ultraljud på fredag och sen förhoppningsvis återföring nästa vecka om allt flyter på. Jag pendlar mellan att känna att det är meningslöst och att känna ett bubblande hopp om att det ska gå vägen den här gången!

    Jag har varit sjukskriven under mina försök. Inte planerat och inte pga denna processen utan pga en skada som jag håller på att rehabilitera, tanken är att jag börjar jobba i slutet av mars. Det har verkligen haft sina fördelar i och med att det är mindre stress och det har varit lätt att ta sig till kliniken på de tider jag fått utan att krångla med ledighet från jobbet. Har ett jobb som är fysiskt krävande på olika sätt och det har varit skönt att slippa oroa sig för att det skulle inverka på IVF-processen. Samtidigt blir det väldigt mycket tid till att tänka och fundera och känna... 

  • Livshopp2025
    Nervernautanpå skrev 2025-03-05 01:26:31 följande:
    Förstår fin frustration allt för väl. Men försök känna hopp för dina två mirakelägg i alla fall. Det är det enda vi har, hoppet. Jag får inte heller sätta in två. Det beror på att risken är för hög både för mamma och barn om det skulle bli tvillingfödsel enligt min klinik. 

    Den här gången gick det inte vägen för mig. Som vanligt hinner jag precis få upp hoppet att det kanske gick vägen och sen kom mensen (fyra dar senare än vanligt!) Och nej, ingen liten blödning. Har testdag imorgon. Kommer ta testet såklart men det är solklart negativt.
    Så ledsen att det inte gick vägen för dig denna gången! Ge inte upp, visst har du en möjlighet kvar? 🥰
  • Livshopp2025
    Nervernautanpå skrev 2025-03-13 18:17:44 följande:
    Känner med dig. Det är en otroligt påfrestande process. Psyket tar tyvärr mycket stryk. 
    Du och jag kör nog samtidigt den här gången. Jag gjorde ultraljud idag och tar ovitrelle imorgon. Så insättning i slutet på nästa vecka.

    Försök känna hopp ❤️ jag vet hur svårt det är, men ändå. Jag känner samma men hoppet är väl det sista som lämnar en. 

    Vi har två blastocyster i frysen, och blir det inte något av dom så ger vi upp egna barn 💔 men jag måste våga tro att det går vägen.
    Ja det är en galen process på många sätt. Jag var beredd på det men blev ändå överraskad av hur psykiskt jobbigt det är.

    Spännande att vi kör samtidigt denna gången! Jag har återföring på torsdag. Håller alla tummar för oss och att allt som ska stämma är på vår sida den här gången!

    Tack för pepp ❤️ Ja jag försöker verkligen känna hopp och tillförsikt. Det är ändå trösterikt, och samtidigt sorgligt såklart, att veta att man inte är ensam. Att andra också kämpar på med samma processer, tankar och känslor. 
    Precis, hoppet är det sista som lämnar en!

    Jag hoppas såklart att det lyckas redan denna gången men ändå skönt för dig/er att ni har några chanser kvar ❤️
  • Livshopp2025
    Anonym (Hoppfull) skrev 2025-03-14 06:03:31 följande:

    Nervernautanpå skrev 2025-03-13 18:18:21 följande:
    Håller tummarna för dig! ❤️
    Tack 🥰21/3

    känns dock som sedvanlig mensvärk just nu vilket gör att jag tappar hopp. Får se om jag tjuvtester i helgden. söndag är ruvardag 13?. 

    Åh jag hoppas att det inte är mensvärk och att du får ett positivt resultat 💕

    Jag har aldrig tjuvtestat (absolut varit frestad dock!!!), tänker att det är stor risk att det kan visa falskt negativt och vet inte hur jag skulle hantera den osäkerheten och besvikelsen. Jag försöker tänka utifrån devisen "gravid till motsatsen bevisats" och det gör det lättare att hålla ut för mig. Sen har jag ju blivit väldigt ledsen när det varit negativt på testdagen så jag vet egentligen inte om min "strategi" är ett dugg bättre än att tjuvtesta...
  • Livshopp2025
    Anonym (Hoppfull) skrev 2025-03-15 11:55:43 följande:
    Min strategi har nog främst varit att testa på helgdagar alternativt dagar jag kan jobba hemma så jag inte behöver gå till jobbet efter ett negativt testsvar. 
    Nervernautanpå skrev 2025-03-13 18:18:21 följande:
    Håller tummarna för dig! ❤️
     Tack. Håller tummarna för dig också med nästa FET. 

    jag har fått veta nu att mitt andra ägg också blev befruktat och klarade sig ända till frysen så jag har ytterligare en sista möjlighet efter denna. Ger lite hopp och betyder att det inte behöver vara helt kört även om det blir negativt nu när jag testar. 
    Det låter som en väldigt smart strategi! Om allt går bra med återföringen nästa vecka är det ganska stor sannolikhet att min testdag blir på min födelsedag. Känns laddat redan nu 🙈 Inte för att jag bryr mig så mycket om födelsedagen som sådan utan för att det är en dag då många hör av sig och det är en väldigt liten grupp personer som vet om att jag är i den här processen nu.

    Men vad härligt att det finns ytterligare en chans för dig i frysen! Håller verkligen tummarna att det går vägen för dig denna gången eller nästa då 🥰
  • Livshopp2025
    Nervernautanpå skrev 2025-03-16 16:24:07 följande:
    Jag har återföring på fredag.
    Vi (jag och min man) har ju i olika perioder (uppehåll bla pga pandemi och annat) hållt på med detta i tio år. Man vänjer sig aldrig skulle jag säga. Jag mådde så psykiskt dåligt under en period att jag kände att det inte var värt det. Men sen är det ju det där, jag vill inte vara barnlös. Och det måste vara värt det. Jag har varit otroligt spruträdd, är fortfarande skulle jag säga. Men man vänjer sig? Min man ger mig sprutorna, klarar det inte själv.
    Ensam är inte stark, och även om jag inte önskar någon att gå igenom detta helvete, så känns det fint att vi är fler.
    Exakt det där. Vill inte vara barnlös och det måste vara värt det! Såklart vet man att det inte funkar så, att det inte finns någon form av garanterad rättvisa, att man skulle "förtjäna" ett barn efter allt vi varit igenom. Men ändå. Har man investerat såhär mycket förhoppningar, fysiska och psykiska utmaningar man behövt komma över, alla pengar... Då känns det ändå som att man faktiskt förtjänar en bebis.
Svar på tråden 40år och IVF