Inlägg från: Anonym (Mimmie) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mimmie)

    Killar som dejtar runt

    Jag har kommit igång och börjat dejta lite smått efter ett långt förhållande. Har kommit i kontakt med ett fåtal män som jag haft intresse för att ta det vidare med till en träff. Jag har behövt skriva ett litet tag med killarna för att känna att jag vill ses, så det har liksom inte varit inom en vecka. En stor del av attraktionskraften för min del handlar om hur han kan uttrycka sig i ord och att jag finner personen intelligent nog för att bedriva vissa samtal, så jag vill helst inte träffas för snabbt heller eftersom det tar bort mycket av attraktionen från min sida. Redan när jag börjar skriva mer med någon märker jag att mitt intresse för att svara på andra mäns meddelanden minskar enormt. Det sker automatiskt för min del, helt plötsligt skriver jag bara med en och jag har glömt bort övriga. 


    Hur som helst. Efter ett första möte brukar det bli ett till, och sen nånstans där det blir bestämt att vi ska ses en andra gång märker jag att det händer något med mig. Märker jag då något tecken på att han går på dejter med andra så stendör mitt intresse och jag drar mig undan. Det kan räcka med att han säger att han ska ut och dricka vin eller ut och äta med nån utan att avslöja vem och därefter inte skriva något alls förrän dagen därpå. Då tolkar jag det som en dejt som lett till övernattning och tar honom som oseriös. Killarna brukar fortsätta höra av sig och vill ses, men efter det finns det ingen återvändo för min del för då har jag redan fått bilden av honom som en person som dejtar flera och ligger runt, vilket gör mig så jäkla avtänd. 


    Alltså jag vet ju att det är normalt att delta flera samtidigt numera, men där och så dör mitt intresse så hur gör man? 

  • Svar på tråden Killar som dejtar runt
  • Anonym (Mimmie)
    Anonym (?) skrev 2024-10-13 14:26:02 följande:

    Min man tog upp frågan på andra dejten. Han sa att han inte ville dejta mig om jag fortsatte träffa andra parallellt. Då avslutade jag med de andra. 

    Söker du seriöst så våga ta upp det med dejten! Går ju att säga generellt: att man inte gillar när folk dejtar flera samtidigt.


    Jag har svårt att ta upp det så eftersom skadan redan är skedd för min del om han hade gjort så. Det handlar om vem man är som person, om man är en sån som dejtar flera samtidigt eller inte. Sen är jag alldeles övertygad om att majoriteten killar där ute hade sagt att de inte dejtar flera även om de gjorde det. 
  • Anonym (Mimmie)
    Anonym (?) skrev 2024-10-13 14:26:02 följande:

    Min man tog upp frågan på andra dejten. Han sa att han inte ville dejta mig om jag fortsatte träffa andra parallellt. Då avslutade jag med de andra. 

    Söker du seriöst så våga ta upp det med dejten! Går ju att säga generellt: att man inte gillar när folk dejtar flera samtidigt.


    Det jag menar är att mitt intresse inte finns kvar om han är en sån som dejtar flera. Jag vill inte behöva tala om för honom hur han ska göra, det är vem han är som är det viktiga, och är han en sån som dejtar flera är han helt enkelt inte intressant för mig. 
  • Anonym (Mimmie)
    Anonym (Gammal) skrev 2024-10-13 18:05:39 följande:

    Män och kvinnor är generellt olika. Män vill oftast trygga upp tillgången på sex och kan därför i högre utsträckning hänga med någon för att få det och även använda sig av ons.

    Det kan man se när män vill ha barn med någon, det är ett tecken på att han verkligen älskar och vill ha den kvinnan. Det finns gott om exempel där mannen velat kring barn, sen när han träffar den rätta skaffar dom barn direkt.


    Okej, men vad har du att säga om de män som skaffar barn med en kvinna med inte vill gifta sig med henne? 
Svar på tråden Killar som dejtar runt