AndreaBD skrev 2025-03-27 12:08:30 följande:
Löjligt. Det har alltid funnits förbud för att visa stöd för terroristgrupper, i många länder. Sverige är dock lite mesig ibland, och därför hamnar vi i en del knepiga lägen. Nu vet jag inte om den tjejen försvarade Hamas eller bara stöd för palestinierna. Det är det som borde avgöra.
Hon var emot folkmordet i Palestina, vilket ingår under freedom of speech och är inte en orsak till detention/utvisning in the land of the free. Men sanningen är den att hon säkert blev tagen pga hennes muslimska tro och att hon hade sjal över håret. Den illegala profiling som pågår här sen januari 21st kommer att sluta katastrofalt. Snart är fake christianity som Benny Hinn och Kenneth Copland de enda religiösa sekter man får ansluta sig till. Till slut blir det ett tvång, även för ateister.
Hon hade tillstånd att bo och studera i usa, legalt. Men befinner sig säkert på ett plan till El Salvador just nu.
Det läskigaste var ju att ice var i civila kläder. Sånt kan gå helt åt helvete om folk tror att det handlar om kidnappning. Ice, likaså polis, måste vara i uniform och ska kunna identifiera sig, det säger lagen. Men Adolf Trump har väl åkallat en gammal 1800-tals krigslag igen.