Vill inte gå
Jag skulle nog försöka jobba med dem och försöka hitta något som både du och dom gillar. Det är såklart svårt för mig att veta hur kläderna du hittade ser ut, men en grå kavaj med kjol och en champagnefärgad topp låter som något många har en vanlig dag på kontoret, inte nåt man valt med eftertanke för ett fint bröllop. Jag hade nog inte valt nåt sånt, oavsett hur fina kläderna var i sig.
Sen är det ju inte å konstigt att de bryr sig om vad just du har på dig. Du är ju brudens svägerska. Du är gift med hennes bror. Om de tar bilder på "hela familjen" kommer ju du vara med på dem. Det är ju inte så viktigt vad en random kollega har på sig alla gånger, men någon i närmsta släkten som kommer vara med på många bilder? Jo, det är betydligt viktigare.
Att du är hemma och surar för att du blev kränkt över det här, kommer inte hjälpa någon. Och ja, dom har inte skött det perfekt heller, de har varit klumpiga och bör be om ursäkt, men var den större personen i det här istället.