Inlägg från: Xenia |Visa alla inlägg
  • Xenia

    Fallet ”Da Costa”, SVT

    Jag har inte sett hela serien.

    Men det var så mycket som verkar tveksamt. Obducentens fru hade tagit livet av sig. Hennes far accepterade det inte. När kroppsdelarna efter Catrine da Costa upptäcktes så gick han till polisen och sade att han var övertygad om att obducenten mördat hans dotter och även Catrine da Costa. Han hade ingenting som stödde dessa misstanker men polisen tog misstankarna på allvar.

    Sen talade de med obducentens handledare. Han Jovan Raj. Han hade varit som en far för obducenten. Så han sa först att det vara alldeles fel, polisen hade misstagit sig. Sedan sov han på saker och svängde 180 grader. Nu var han helt säket på att obducenten var mördaren och hittade allt möjligt som stödde den teorin.

    Obducenten var tydligen lite udda och utnyttjade prostituerade. Men det var lagligt då. Och det fanns inga som helst bevis för att han någonsin träffat Catrine da Costa.

    Pressen skrev ju också så att alla som kände obducenten förstod att det var han som åsyftades.

Svar på tråden Fallet ”Da Costa”, SVT