Inlägg från: Anonym (Karin) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Karin)

    Utnyttjad

    Som sagt inte titta på bilder eller titta på porr utan att haft en kärleksrelation och/eller sex med en annan människa är det jag talar  om. men visst har du rätt att även det ( bilder/porr) kan vissa kalla otrohet men det inte det jag menar. 

  • Anonym (Karin)

    jag menar rätt och slätt att man varit med en annan människa under tiden man är ihop med en person. En gång skulle jag i undantagsfall kunna acceptera om man vart ihop länge har hus och släkt ihop och barn. Där personen verkligen är ångrande och man jobbar på att hitta tillbaka och det finns stora anledningar till att det är mycket jobbigt och tufft att bryta upp. 2 till fler gånger nej?

  • Anonym (Karin)

    Fint att ni hjälper mig att hitta svar det är mycket uppskattat att undersöka så man kan hitta rätt och bra! 

  • Anonym (Karin)
    Kratius skrev 2024-12-15 19:15:38 följande:

    Det är för att du är dum, traumatiserad eller självskadande. 


     


    Tänk på att alla 3 kan vara sanna. Du har inte lyckats identifiera mönstret för vad som gör en bra man i dina ögon, detta trots BETYDANDE erfarenhet. 


     


    Mitt råd är att du sätter dig ned i 2-3 månader och går igenom varför du har valt de män du har valt, vad de har gemensamt. Du tittar på dom som har bra män i sina liv och funderar på vad de har gemensamt. 


     


    Det enda som är konsekvent för dina dåliga relationer är du. 


    Tack!! jo det har jag redan gjort!! Snällt att du försöker hjälpa! 


    vet inte om jag vet med säkerhet någon som har en bra man vet du så kan jag gärna följa den mannen och ta efter hur man ska få en som honom. 


    ja jag är lite traumatiserad av att ha insett detta om världen och om män. Jag har även behövt insett andra saker om denna värld som inte är till det positiva slaget om man säger så. Men trotts det har jag fortsatt och försökt va positiv och fortsatt jobba på mig själv och ta tag i saker. 

    vet dock vissa situationer som jag ska hålla mig borta från och de lärdomarna har jag tagit. 


    jag undrar ni andra som analyserat er själva och ert dejtande i minst 15 år kommit fram till att de flesta män är otrogna?? Kan det vara så att jag vet något ni inte vet?? Fundera på det! 


    men tillbaka till mig hur ska jag nu komma vidare. Har gjort det ni ifrågasatt mig om. Vad mer?? 

  • Anonym (Karin)
    Anonym (E) skrev 2024-12-15 19:21:06 följande:
    Tagga ner ffs... Det måste ju vara något sjukt om nästan varenda man du någonsin mött är otrogen. Du förstår väl ändå att det inte är så världen ser ut...?

    Men visst, skriv ut ditt namn och ditt telefonnummer så hör jag av mig! Du kan få komma och besöka mig så tar vi en runda så du får se hur trogna män ser ut.

    Såklart vill jag inte skriva ut namn och telefonnummer men vi kan bestämma en plats att träffas på och diskutera. ja precis komma och besöka. måste ta med mig en sån maskin i så fall för jag vet inte hur du kan veta att de inte är otrogna?? Och är den mannen då villig att berätta varför han inte är det och hur jag ska kunna träffa någon som honom? Eller kanske rentav just honom för han kan väl bara tala för sig själv och inte alla andra män. 


    ja jag är tyvärr lite besviken och man kan väl säga traumatiserad av att jag har fått reda på att det oftast är såhär. så absolut är jag ju i dagsläget påverkad me. Va inte det för ca 10 år sedan då trodde jag ff gott! 


    kul att du är villig att hjälpa mig. Hoppas du inte bor för långt bort kan inte resa långt pga sjukdom. Snäll du är som vill hjälpa en främling. då kanske vi tillsammans kan hjälpa fler kvinnor sedan när vi luskat ut svaret. Tack! 

  • Anonym (Karin)

    Ja jag hoppas det inte är så men det är tyvärr min erfarenhet av det jag varit med om själv och sett och hört från andra. Härligt om det inte är så. Konstigt att jag varit med om det. 

  • Anonym (Karin)

    Det jag dock vet är att narcissister dras till empater. Jag vet inte om jag kan bli en icke empat men jag har jobbat på det att bli mer stängd och självisk och sätta gränser. Men kvinnor ska väl inte behöva bli elaka människor bara för att inte bli överkörda? 


    jag har försökt analyserat männen och deras anknytningsmönster också. Inte hoppat i säng tidigt etc. 


    detta är bara några saker har gjort shadow work, gått hos många psykologer för självreflektion och ta reda på cem jag r och vad jag behöver har frågat runt om styrkor och svagheter. 

    något har jag tydligen missat om det som enligt all ska bero på mig och inte på männen. Att det ska va mig det är fel p och inte alla otrogna män. 


    om det verkligen är mig det är fel på så är jag okej med det. Jag vill bara ha svar. Ett rätt och sanningsenlig svar där man inte bara skyller på ? den svagaste länken? har vart med om det förut och jobbat mig fram till att efter 10 år var det inte jag som hade fel. men om jag efter många om och men där man efter 20 år testat allt och kommit fram till i detta sammanhang vad det är för fel på mig så är jag glad över det i så fall för då vet jag ju svaret. 

  • Anonym (Karin)
    Anonym (Anknytning) skrev 2024-12-15 19:40:52 följande:
    Förmodligen inte eftersom du har bestämt dig för att alla män är skit trots att det finns massor av män som är helt fantastiska människor inklusive mig själv och de flesta av mina manliga vänner.

    Det är en rätt liten mängd män som ens har en möjlighet att ligga runt och vara ständigt otrogna. De flesta män är mer eller mindre osynliga i bemärkelsen att vara en potentiell sexuell partner för de flesta kvinnor. Men det är klart att många i den lilla klick män som är väldigt eftertraktade bland kvinnor i allmänhet förmodligen gärna nyttjar det faktumet för att ligga med så många som möjligt och kanske inte är ärliga mot alla kvinnor de träffar.

    Men om vi ska ge det hela en chans och försöka hjälpa dig behöver vi mer information om de män du träffar.
    Hur många män rör det sig om och över vilken tidsperiod (hur gammal är du förresten?)? Hur brukar du träffa dem (online eller irl)? Är det män som du tror att de flest kvinnor tycker är attraktiva (utseendemässigt och hur deras personlighet framstår från början)? Vad är det som gjort att du blivit attraherad de männen och vad attraheras du generellt av? Finns fler saker som jag vill veta, men vi börjar med det där.  

    Jag har verkligen inte bestämt för det för då hade jag inte fortsatt jobba med detta och fråga här. det är bara min samlade information hittills. 


    det är från 20 års ålder till idag 40 år. Många online vissa i verkligheten tidigare. Slutade online då jag insåg att många var narcissister. varför jag va online är för att jag under en period inte gick ut. Men har i andra perioder vart ute och i sociala sammanhang . Träffat någrsa på krogen. Och några i skola och jobbsammanhang. 


    i perioder har jag inte dejtat alls för att läka och samla kraft både för mig själv och för en ny partner .. alltså i flera år inte bara 2 månader. I andra perioder har jag dejtat mycket.. eller inte otroligt mycket men ändå mycket i jämförelse.. 
    ibland har jag inte dejtat utan blivit vän med någon först och sedan har det blivit vi. 


    jag har dejtat båd e populära och opipilära män. Både snygga, medel och någon som inte varit lika attraktiv. Män med hår och utan. Gått utanför det jag helst vill ha men har också testat att värdera mig själv och gå Efter någon jag vill ha. Har dejtat upp till 11 år äldre och 6 år yngre. Både högavlönade och arbetslösa och sjuka. både Män med barn och utan barn. I min ålder och äldre är det ju många som har barn i dagsläget då jag föredrar en utan barn men har dejtat flera män med barn. Jag har inte vart girig utan låtit de ha sin tid tillsammans och inte setts de veckorna de har barn om de inte vart redo för det så att säga då har jag träffat barnen. Även att de behöver viss tid till sig själva även när de inte har barn. Jag e van att va rätt självgående men det betyder i bre att jag vill det utan jag vill också synas och finnas och i fåtal fall ring om något är akut. Brukar undvika det men vill se om de iallafall lågt. Gång skulle.ställa upp om man är i akut behov av sin partner. 
    kan du utläsa något av detta har du några förslag. Så ska jag såga om jag testat det eller inte. 


     

  • Anonym (Karin)

    Kul att många vill hjälpa. om vi skulle ro i hamn efter detta så är det ju ni som fått det att funka tillslut i så fall!! 


     

  • Anonym (Karin)

    Jag vet inte vad bög ringen är. Tyvärr vilar jag på eftermiddagen men lunch någon dag skulle funka Nära t- centralen!! Tar med mig anteckningsblock. Är du bra på relationer och anknytningmönster? Har du erfarenhet vet av mkt psykologi och hjälpt andra? 

Svar på tråden Utnyttjad