Hur planera föräldraledighet?
Planering första perioden:Som födande har du rätt att vara föräldraledig när barnet kommer, så kommer barnet tidigare än planerat anmäler du föräldraledighet till jobbet även om den börjar tidigare än du först ansökt.
Pappan har rätt att ta ut sina 10 pappardagar. Om det blir ett glapp till perioden när pappan har ansökt om föräldaledigt kan arbetsgivaren neka ledighet så pappan måste jobba tills perioden när ledigheten blir beviljad. På många arbetsplatser brukar det inte vara något problem att få ledigt ändå, för det finns en förståelse för att man inte kan planera en förlossning. Det beror helt enkelt på arbetsgivaren. Föds barnet såpass mycket för tidigt att det behöver ligga inne på neonatal kan man vabba.
Ekonomi/SGI/osv:
Det kan ju vara svårt att ge generella tips och råd eftersom det är olika hur olika familjer fördelar föräldraledigheten, om man värderar att vara hemma länge, vad man har för ekonomiska möjligheter att gå ner i lön osv. Generellt brukar väl ett tips vara att inte ta ut 7 dagar/vecka under första året om du inte måste, just för att kunna dels vara hemma lite längre i början och dels kunna spara dagar till lov, studiedagar på förskolan osv när barnt är äldre. Tänk dock på att man bara kan spara 96 dagar efter att barnet är 4 år.