BF september 2025
Hej allihopa!
Jag är 35 år, har en dotter född september 2007 och en son 2012 och väntar nu mitt tredje barn. Det blir min sambos första 😁
Jag har tidigare haft svårt att bli gravid och har både PCO och mycket inflammationer i kroppen. Jag känner mig gammal (35 år) och är lite överviktig med ett bmi på 34. I november 2024 startade vi en infertilitetsutredning för att få hjälp och i januari, några dagar innan vk plussade fick vi veta att jag har en sjukt dålig äggreserv i kombination med sambons halvkassa simmare.
Vi har haft en ganska lättsam inställning till att skaffa barn under ungefär 2 år och undvikit stressen med ÄL tester och graviditetstester och bara unnat oss att ha sjykt mycket och bra sex. 😂
Så vi var inställda på IVF och eventuellt donerade ägg. Så det kändes lite surrealistiskt att plussa. BF har vi räknat ut från min progesteronpik i samband med blodprover.
Efter minst 10 plussade stickor firade vi med en ny hybrid SUV, det kändes rimligt 😂
Tidigare graviditeter har jag haft ett extremt graviditetsillamående, tappat mycket i vikt och blivit inlagd vid några tillfällen för vätska och näring. Att jag knappt känner mig illamående nu skapar oro, mycket oro.
Men jag har läst hela tråden de senaste dagarna och känt väldig trygghet i det. Jag har varit väldigt orolig över min graviditet och det känns lugnande att se så många som oroar sig och tänker likadant som fått lugnande besked.
Jag hat varit väldigt trött vissa dagar och mina bröst har gjort ont som FAN länge nu.. Men utöver det känner jag mig så otroligt harmonisk, lycklig och pigg.. (när jag inte känner mig sömnig) 🤣
Min sambo har hyrt in en städerska, så det alltid ska vara rent och fräscht i kök och badrum ifall jag mår dåligt. Han är otrolig kärleksfull och omtänksam, jag är lyckligt lottad..
Jag har hanterat min oro med shopping, det kan hända att det redan står en komplett barnvagn, en uppsättning babyfiltar och lite babykläder i tilltänkt babykammare 😂
Jag kanske råkade beställa lite graviditetskläder som är på väg också 😅
Jag har strugglat som fattig, ensamstående tonårsmamma en gång, så nu tänker jag låta mig skämmas bort ordentligt 😅
Vi har redan skvallrat till de flesta i vår familj, mina underbara svärföräldrar är helt lyriska. De hade gett upp om barnbarn sedan länge 😂
Nu måste det gå vägen 💝