Inlägg från: Anonym (5) |Visa alla inlägg
  • Anonym (5)

    Borde jag göra abort??

    Har en vän som har barn med ungefär samma åldersintervall på de äldre. Sedan blev hon gravid med 4:an och 4:an kunde ju inte vara ensam... Så det blev en femma också. 

    Det är en syskonskara som är rätt tight där storasyskonen har älskat sina småsyskon (nästan hela tiden, syskon kan ju också bråka 😂). 

    Du behöver ju inte få en som är kalasjobbig i fem år. Om ett par år kanske du kommer tycka det är ljuvligt med ett småbarn kontra tonåringar. Det vet jag att min kompis uppskattade. Att inte ha alla ägg i samma (tonårs-)korg utan ha blandade åldrar. 

    Oavsett val så kommer det bli bra. Ibland känner man att det är rätt att ha de barn man har också. 

  • Anonym (5)
    Anonym (Ambivalent) skrev 2025-01-17 09:18:18 följande:

    Jag kom till besöket Helt labil. när barnmorskan frågade om jag bestämt mig och var säker på mitt beslut så bröt jag ihop totalt och grät och sa Nej. Jag vet inte. 


    vi gjorde UL och allt såg bra ut. hjärtat har börjat slå. 


    Nej - jag kunde inte genomföra aborten. Nu står jag här på sjukhustoaletten och gråter och inser att jag högst troligt kommer få ett femte barn. Jag skiter i vad alla tycker. Det här är min lilla bebis och jag kan inte ta bort det :/ det går inte. Hela min kropp skriker nej. 


    jag har några veckor till på mig men som det känns nu så kommer jag högst troligt inte ändra mig. 


    Ibland önskar jag att man likt instagram, facebook med mera kunde sätta ett hjärta på en del inlägg. 

    Ta hand om dig själv i helgen och se till att bli bortskämd av dig själv och/eller av din man på det sätt du gillar bäst. Om det är att ta en fika med bästa kompisen, få läsa en bok i lugn och ro, gå ut och gå, titta på en innebandymatch, spela spel med hela familjen är oviktigt, bara du gör något där du känner att du mår bra av. Där du kan släppa tankarna en stund på allt. 

    Om folk börjar kommentera fem barn, ja då har de uppenbarligen inte mycket annat att prata om eller så är de avundsjuka. Allt över normen är ju bara konstigt ibland. Att bara ha ett barn är precis lika konstig.

    Ta hand om dig själv, mannen och familjen i helgen. Hjärta 
Svar på tråden Borde jag göra abort??