VUL 6+0, 6 veckors fostersäck men inget foster?
Jag gjorde VUL i vecka 6+0 med mitt tredje barn. Anledningen till att jag gjorde det så tidigt var att jag hade haft ett missfall / MA strax innan och så hade jag ont i sidan av magen så de behövde utesluta utomkvedshavandeskap. Det visade sig att smärtan berodde på en cysta som hade spruckit.
Jag var osäker om på exakt hur långt gången jag var på grund av att mensen hade strulat och ägglossningen hade varit sen men vet ni efteråt att jag var i vecka 6+0. Läkaren såg en hinnsäck och antydan till fosterstruktur (hennes ord) men inga hjärtslag. Trodde att jag skulle få ett till missfall men graviditeten gick bra , sonen är snart 3 nu :)
Tror det är normalt att inte hjärtslagen alltid syns än så tidigt och kanske inte embryot heller , det är ju svårt att veta exakt på dagen hur långt gången man är också. Därför ska man ju egentligen helst undvika VUL så tidigt om man inte måste göra det. Där jag bor går det inte att boka privat VUL innan vecka 7+0 vad jag vet. Jag år gravid igen nu (vecka 34) och den här graviditeten bokade jag privat VUL i vecka 8+0, då är det ju iallafall säkert att man ser hjärtat om man har räknat rätt och allt är som det ska så det är bättre även om det såklart är jobbigt att vänta.
Lycka till iallafall och hoppas du får se hjärtat på nästa VUL