Inlägg från: Anonym (TS) |Visa alla inlägg
  • Anonym (TS)

    Orimligt att resursskolor har obehöriga lärare

    Jag har kollat massor av skolor i Sverige som har små klasser och inriktar sig mot elever med ADHD och autism. Det sjuka med dessa skolor är att dom har färre behöriga lärare och utbildad personal. Hur är detta rimligt? 

  • Svar på tråden Orimligt att resursskolor har obehöriga lärare
  • Anonym (TS)
    Yllop skrev 2025-01-19 15:27:02 följande:

    Det är brist på lärare i Sverige.
    Skolor har ibland inget val utan tvingas anställa personer som inte är utbildade för att inga behöriga lärare söker tjänster.


    Nja, vissa skolor har även satt i system att anställa obehöriga för att det är mer ekonomiskt. Och utmaningen här är att dom som faktiskt skulle behöva utbildad personal som kan stötta upp med deras komplexa problem, deras personal är sämst utbildade. 
  • Anonym (TS)
    Anonym (Jenny) skrev 2025-01-19 16:13:51 följande:

    Nu vet jag inte hur man har räknat, men de små grupper jag känner till (dock på vanliga skolor) har både utbildade lärare och annan personal, typ resurser/elevassistenter. (fast jag vet inte vad deras anställningsbevis säger) Så orsaken till detta kan vara att de skolorna har mycket extrapersonal utöver lärarna. 


    Har kompisar som jobbar på dessa skolor också och dom saknar helt behörighet utöver statistiken och är anställda som lärare. Dom får däremot inte sätta betyg men det är det enda.
Svar på tråden Orimligt att resursskolor har obehöriga lärare