Anonym (man51) skrev 2025-01-21 16:53:19 följande:
Mmmm... den där kommentaren dyker (ofta) upp på detta forum. Inte sällan när det handlar om avsaknad av sex, intimitet, närhet.
Det kanske fungerar för henne/honom.
Men det är en ganska "meningslös" kommentar och att även ha som inställning om man önskar få till ett samtal, kanske en möjlig förändring, om ena parten upplever något i relationen som jobbigt och problematiskt. Om du ursäktar.
Sambon kanske tycker att det fungerar att byta sängkläder en gång i kvartalet också.
Sambon kanske tycker att det fungerar att dammsuga en gång i månaden också.
Sambon kanske tycker att det fungerar att hen sitter och spelar dataspel varje kväll också.
Sambon kanske tycker att det fungerar att hen struntar i att sysselsätta barnen på helgerna också.
Lever man i en relation så kan man inte ensidigt bara gå runt och tycka att "detta funkar för mig". Oavsett om det handlar om sex eller annat som försiggår i en relation. OM den andra parten inte känner att "detta funkar inte för mig".
Finns det inte utrymme för samtal. Absolut. Take it or leave it. Då kan man göra valet att skilja sig.
Ja, fast många har ju den inställningen. Mannen som skiter i sitt ansvar för barnen, kvinnan som inte vill ha sex så ofta. De är nöjda så.
Sedan är det skillnad på att städa och ha sex. Det är svårt att ha sex om lusten inte finns. Vi gör mkt, och bör göra det, som vi inte tycker om. Men sex ska inte vara en av de sakerna.
Visst kan man prata, visst kan man göra saker så att någon får lusten tillbaka. Men det fungerar inte alltid.
Och då är det upp till den som inte trivs att agera.